Anonim şirket ortağının kar payı
Joint stock company share holder dividend
- Tez No: 325029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, anonim şirket pay sahibinin kâr payının sınırlarını ve bunun verdiği hakları ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.Birinci bölümde kâr ve kâr payı kavramlarına ana hatlarıyla ve konumuz açısından mihenk taşı olan kâr payının müktesep hak niteliği ile kâr payı hakkının doğumu konularına değinilmiştir.İkinci bölümde, pay sahiplerine kâr payı dağıtımı halka açık anonim şirketlerde ve halka kapalı anonim şirketlerde olmak üzere ayrı ayrı incelenmiş, bunun yanında ikinci bölümde 6102 sayılı Kanunla halka açık olmayan anonim şirketlerde de uygulama alanı bulacak olan kâr payı avansı konularına değinilmiştir.Üçüncü ve son bölümde kâr payı dağıtılmasını kısıtlayan unsurlar ile kâr payı hakkının sona ermesi konuları ele alınmıştır.Anahtar Sözcükler1.Kâr Payı2.Pay Sahibi3.Anonim Şirket
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared to establish the boundaries of the dividends owned by the corporation shareholders and the rights carried within.In the first chapter, general outlines of profit and dividend concepts are examined with the vested right attribution of dividends, which is the touchstone of our subject, as well as emergence of the right to dividends.In the second chapter, distribution of dividends in publicly traded corporations and closely held corporations is analyzed separately and the subject of advance dividend, which will also be applicable to closely held corporations with the new Commercial Code no. 6102, is thoroughly mentioned.In the third and final chapter, the subjects of elements that are limiting the distribution of dividends and expiration of the right to dividends are discussed.Keywords1. Dividend2. Shareholder3. Corporation