Uluslararası çalışma normlarında kamu görevlilerinin grevi de içeren toplu eylem hakkı
The collective action right including right to strike of public servants in terms of international labour law
  1. Tez No: 466236
  2. Yazar: SEVDA KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Toplu eylem, çeşitli ve eylem, direniş yolları insanların hoşnutsuzluklarını dile getirebilmesi için önemli bir mekanizma olarak düşünülebilir. Yöneten yönetilen ya da çalışan çalıştıran arasındaki uyuşmazlık ve bu uyuşmazlığın giderilmesi için toplu eylem türlerine başvurulabilir. Ancak toplu eylemin hak olarak tanımlanması ve toplu eylem türlerinden herkesin yararlanması konusunda ülkeler arası ve uluslararası çalışma hukuku organlarında farklılık vardır. Bu noktada grevi de içeren toplu eylem hakkından faydalanmada bu hakkın öznesi olması bakımından kamu görevlilerinin çok şanslı olduğu söylenemez. Bu noktadaki şanssızlık işverenin devlet olmasının yanı sıra kamu görevlilerinin toplu eylem hakkına olan karşıt bakıştan kaynaklanmaktadır. Kamu görevlilerinin grevi de içeren toplu eylem hakkını kullanmasının bazı koşullarla birlikte sınırlandığı ya da tamamen engellendiği örnekler söz konusudur. Bu sınırlama ve engellemenin minimum seviyede kalması ve tüm kamu görevlileri kategorilerine yayılmaması için Uluslararası Çalışma Örgütü'nün denetim organları Birleşmiş Milletler Belgelerinde ön görülen denetim mekanizmaları, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve denetim sistemi, Avrupa Sosyal Şartı ve Sosyal Haklar Avrupa Komitesi bu konuda zengin bir içtihat geliştirmiştir. Ancak bu zengin içtihadın oluşumunda Uluslararası Çalışma Örgütü'nün rolü büyüktür. Bu çalışmada kamu görevlilerinin grevi de içeren toplu eylem hakkı ele alınmıştır. Grevi de içeren toplu eylem hakkının uluslararası çalışma normları bakımından gelişimi ve mevcut uygulamalar ile geliştirilen içtihatlar bu bağlamda ele alınmıştır. Türkiye'nin uluslararası çalışma hukuk perspektifinde bu konuya bakışının yanı sıra uyumu ve uyumsuzluğu ele alınmıştır. İlk bölümde kavramsal çerçeve ele alınırken ikinci bölümde uluslararası çalışma hukukunun kaynaklarında grevi de içeren toplu eylem hakkına bakılmıştır. Son bölüm ise Türkiye'ye ilişkindir
Özet (Çeviri)
Collective action can be considered as an important mechanism for human beings to declare their displeasure. The ruled or the employees can do collective action in order to solve their conflicts with the rulers or the employers. However, labor relations are not same in all countries; and there are also same differences between the national and international regulations. And, the public officers do not have an entire right to do collective action because their employer is the state and its negative approach against the right of collective action. There are certain examples in which public officers' right to take collective action is seriously constrained. In some circumstances it can be completely prohibited. In order to decrease the number of those constraints and prohibitions and to break their effects, United Nations, European Committee of Social Rights and International Labor Organizations, having the main role, have developed a rich series of regulation about law of labor relations. In this study we have tried to analyze public officers' right to take collective action including right of strike. In this context right of strike, as a type of a collective action, has been taken into consideration in Turkish context and in terms of international labor conditions. In the first chapter we have built a theoretical framework for the study. Then, in the second chapter the regulations, which are concerning with the right to take collective action in international labor law, has been analyzed. Lastly, we have tried to discusse the issue in Turkish context.