Stres üriner inkontinans tanılı kadın bireylerde kegel egzersizlerinin pelvik taban kas kuvveti ve inkontinans şiddeti üzerine etkisinin biofeedback ile incelenmesi stres üriner inkontinans tanılı kadın bireylerde kegel egzersizlerinin pelvik taban kas kuvveti ve inkontinans şiddeti üzerine etkisinin biofeedback ile incelenmesi
Biofeedback investigation of the effect of kegel exercises on pelvic floor muscle strength and incontinence severity in women with stress urinary incontinence
  1. Tez No: 667430
  2. Yazar: KÜBRA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR OTAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma Stres Üriner İnkontinans tanısı alan kadın bireylerde Kegel egzersizlerinin pelvik taban kas kuvveti ve inkontinans şiddeti üzerine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmamıza Stres Üriner İnkontinans tanısı alan, dahil edilme kriterlerini karşılayan, 28-62 yaş aralığında 48 kadın hasta gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmamıza katılan hastaların egzersiz tedavisine başlanmadan önce pelvik taban kas kuvvetleri biofeedback cihazı ile, inkontinans şiddet skorları ise İnkontinans Şiddet İndeksi ile ölçülmüştür. Daha sonra hastalara Kegel egzersizleri öğretilerek günde 50-60 tekrar ve 3 set şeklinde 12 hafta boyunca düzenli olarak egzersiz yapmaları istenmiştir. Hastalara egzersizlere başlamadan önce biofeedback ile yapılan kas kuvvet ölçümleri ve inkontinans şiddet indeksi ile belirlenen inkontinans şiddet skoru değerlendirmeleri egzersiz tedavisine başladıktan sonra da 4 haftada bir düzenli ölçümlerle devam ettirilmiştir. 12 haftanın sonunda yapılan son biofeedback pelvik taban kas kuvvet ölçümü ve inkontinans şiddet skoru birlikte Kegel egzersizlerinin pelvik taban kas kuvveti ve inkontinans şiddeti üzerine etkisi belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin normal dağılıma sahip olup olmadığı görsel ve analitik yöntemlerle incelenmiştir. Hastaların demografik ve fiziki özelliklerinin ortalama değerleri, standart sapma değerleri ve kişi sayıları verilmiştir. Çoklu karşılaştırmalarda OneWay Anova testinin parametrik olmayan karşılığı olan Kruskal-Wallis testi kullanıldı. Hangi veri grupları arasında fark olduğunu göstermek amacıyla Post-Hoc analizi üzerinden Bonferroni düzeltmesi uygulandı. Kategorik değişkenler arasındaki farka ise Ki-kare testi ile bakıldı. Değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effect of Kegel exercises on pelvic floor muscle strength and incontinence severity in women with a diagnosis of Stress Urinary Incontinence. 48 female patients between the ages of 28-62, who were diagnosed with Stress Urinary Incontinence and met the inclusion criteria, voluntarily participated in our study. Before starting exercise therapy, the pelvic floor muscle strength of the patients included in our study was measured with biofeedback device and incontinence severity scores with the Incontinence Intensity Index. Later, Kegel exercises were taught to the patients and they were asked to exercise regularly for 12 weeks, 50-60 repetitions and 3 sets per day. Incontinence severity score assessments determined by biofeedback and muscle strength measurements and incontinence severity index before starting exercises were continued with regular measurements every 4 weeks after starting exercise therapy. The effect of Kegel exercises on pelvic floor muscle strength and incontinence severity together with the final biofeedback pelvic floor muscle strength measurement and incontinence severity score performed at the end of 12 weeks were determined. Whether the variables were suitable for normal distribution was examined by visual and analytical methods. The average values of the demographic and physical characteristics of the patients, the standard deviation values and the number of people are given. The nonparametric equivalent of the OneWay Anova test, the Kruskal-Wallis test, was used in multiple comparisons. Bonferroni correction was made using Post-Hoc analysis to show which groups differed. The difference between categorical variables was analyzed using the Chi-square test. Spearman Correlation Analysis was used to determine the relationship between variables.