Kemoterapi alan hastalarda oral mukozit gelişme sıklığı ve risk faktörlerinin incelenmesi
Investigation of oral mucositis incidence and risk factors in patients receiving chemotherapy
  1. Tez No: 466319
  2. Yazar: GİZEM GÖKTUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞAH GÜROL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Kemoterapi alan hastalarda oral mukozit gelişme sıklığı ve risk faktörlerini belirlemek üzere yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Yöntem: Araştırmaya, örnekleme dâhil olma kriterlerine uygun 150 hasta seçilmiş ve araştırma verileri her bir hastayla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Hasta kemoterapi kürünü almaya geldiğinde (0.gün)“Hasta Tanılama Formu”kullanılarak bilgileri alınmış, ağız içi“Ağız Mukozasını Değerlendirme Formu”ile değerlendirilmiştir. Hasta diğer kürünü almaya geldiği 14. günde“Hasta Tanılama Formu-2”ile gerekli bilgileri tekrar alınmış, ağız içi“Ağız Mukozasını Değerlendirme Formu”ve ağız içi ağrı durumu da“Sayısal Ağrı Ölçeği”ile değerlendirilip veriler tekrar toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, Ki-Kare testi ve Lojistik Regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Oral mukozit başlangıç günü 4.16 ± 2.13 gün, bitiş günü 8.72 ± 2.32 gün olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is a descriptive study to determine the incidence of oral mucositis development and risk factors in patients receiving chemotherapy. Method: Research data were collected face to face with each patient who were selected (n=150) in accordance with the sampling inclusion criteria. When the patient came to receive the chemotherapy cycle (day 0), the patient's information was obtained using the“Sociodemographic Data Collection Form”and the in mouth was assessed with“Oral Mucosal Evaluation Form”. On the 14th day when the patient came to receive the other cycle, necessary information was taken again with“ Sociodemographic Data Collection Form-2”;“Oral Mucosal Assessment Form”was used for assessing in mouth, and oral pain status were evaluated with“Visual Analogue Scale”, thus the data were collected again. Percentage, Chisquare test and Logistic Regression analysis were used in the evaluation of the data. Results: The onset of oral mucositis was 4.16 ± 2.13 and the ending day was 8.72 ± 2.32 days.