Kronik obstruktif akciğer hastalığı olan hastalarda senesans ve hastalık şiddeti ile karotis damar değişiklikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assesment of the relation between senescence, disase severity and carotis artery variations among patients with chronic obstructive pulmonary disase
- Tez No: 466388
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET POLATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Senesans, kişinin homeostaz dengesinin progresif olarak bozulması sonucu hastalık veya ölüm riskinin artması durumudur. Her hücre bölünmesinde genetik bilginin değişmeden korunmasını sağlayan telomerler yaşlanmayla kısalır ve bu kısalmayı yavaşlatan enzim telomerazdır. Bu çalışmada, KOAH'da hücresel yaşlanma ile ilişkili serum telomeraz aktivitesi, inflamasyon belirteçleri, cilt elastikiyeti ve karotis kominis arterin intima-media kalınlığı araştırılmış, normal yaşlanma sürecinden olan farklılıkların tartışılması amaçlanmıştır. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğinde takip edilen ve onam formu alınan 44 KOAH (60.4±7.51) ve kontrol grubu olarak 42 olgu (57.9±8.23) çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubundaki tüm olgulara solunum fonksiyon testi yapılarak SGRQ, CAT ve mMRC anketleri uygulandı. LDL, HDL, TSH, trigliserit, telomeraz, Nrf2, sürfaktan protein-D, ve Vitamin D düzeyleri için açlık kan örnekleri alınarak, Doppler USG ile arteria carotis communis'ten intima-media kalınlığı ölçümü yapıldı, MPA-5 deri elastikiyetini ölçen prob ile deri elastikiyet düzeyi ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Senescence is the increase risk of disease or death due to progressive break down of homeostasis. Telomeresacts as a protective cap and prevent loss of critical DNA and chromosome fusion during cell division. Telomere shortening occurs at each cellular division but is counteracted by telomerase. We aimed to research in this study serum telomerase activity which related with cellular senescence, inflammation markers, skin elasticity and intima-media thickness of arteria carotis communis and discuss the differences from normal aging. Forty-four COPD patients (aged 60.4±7.51 years) and 42 control subjects (aged 57.9±8.23 years) from Adnan Menderes University Hospital Chest Disease outpatient clinic. Pulmonary function tests, SGRQ, CAT, mMRC respiratory questionnaires were performed to the all study subjects. Fasting blood samples were taken for telomerase, Nrf2, surfactant protein-D, LDL, HDL, triglyceride and vitamin-D and Doppler ultrasonography examination was performed for arteria carotis communis intima-media thickness. Skin elasticity was assessed by MPA-5 probe measuring skin elasticity.