Antrokoanal polip etiyopatogenezinde human papillomavirüs (HPV) ve epstein-barr virüs' ün rolu
The role of human papillomavi̇rus (HPV) and epstein-barr virus (EBV) in the etiopathogenesis of antrochoanal polyp
  1. Tez No: 466454
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAT ALATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Antrokoanal polibin etiyopatogenezinde HPV DNA, HPV Tip 11, HPV Tip 16, EBV DNA' nın etken olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışmaya 2011 Ocak-2016 Ocak tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 43 antrokoanal polip, 27 nazal polip ve 30 hipertrofik alt konka nedeni ile opere olmuş hasta alındı. Toplam 100 hastanın formalinle fikse edilmiş parafin örneklerinden 10- μm'lik kesitler alındı. Alınan kesit materyallerinden DNA izolasyonu için Bioneer Accuprep Genomic DNA Extraction Kit kullanıldı. Elde edilen Genomik DNA 'da nested PCR methodu ile HPV DNA tespiti, RT-PCR methodu ile HPV tip 11,16 ve EBV DNA bakıldı. Ayrıca bu hastaların yaş, cinsiyet, cerrahi method ve antrokoanal polibin olduğu taraf ile ilgili bilgileri toplandı. Bulgular: Çalışmaya alınan antrokoanal polip hastaların toplam yaş ortalaması 26.7 ±15.4 yaş (7-70) olarak bulundu. Çalışma grubunda 20 kadın (%46.5) / 23 erkek (%53.5) mevcuttu. Antrokoanal polipli hastaların 14' ünde (%32,6), nazal polipli hastaların 3' ünde (%11.1) nested PCR methodu ile HPV DNA tespit edilmiştir. Kontrol grubunda ise HPV DNA tespit edilmemiştir. Grupların tümü HPV DNA pozitifliği açısından karşılaştırıldığında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmiştir. Antrokoanal polip hastalarının 2' sinde HPV tip 11 pozitifliği, 12' sinde HPV tip 16 pozitifliği, nazal polip grubunda ise 1 HPV tip 11 pozitifliği ve 2 HPV tip 16 pozitifliği saptandı. Antrokoanal polip grubunda 16 hastada (%37,2), nazal polip grubunda 11 hastada (%40,7), kontrol grubunda ise 8 hastada (%26,7) EBV DNA pozitifliği saptanmıştır. Sonuç: Antrokoanal polip etyopatogenezinde HPV özellikle de HPV Tip 16' nın etken olabileceği, EBV' nin ise ilişkisiz olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to investigate whether HPV DNA, HPV type 11, HPV type 16, and EBV DNA play a role in the etiopathogenesis of antrochoanal polyp. Method: This study included 43 patients with antrochoanal polyps, 27 patients with nasal polyps, and 30 patients with inferior turbinate hypertrophy who underwent surgery in Konya Training and Research Hospital between January 2011 and January 2016. In a total of 100 patients, 10-μm sections were taken from formalin-fixed paraffin-embedded tissue samples Bioneer's AccuPrep Genomic DNA Extraction Kit was used for isolation of DNA from the obtained materials. In the obtained genomic DNA, detection of HPV DNA was performed by nested PCR method and detection of HPV type 11 and 16 and EBV DNA was performed by RT-PCR method. Moreover, information about the age, sex, surgical method and side where the antrochoanal polyp occurred were collected from the patients. Findings: The mean age of the patients with antrochoanal polyps included in the study was 26.7±15.4 years (range 7-70). The study group consisted of 20 women (46.5%) and 23 men (53.5%). HPV DNA was detected by nested PCR method in 14 (32.6%) patients with antrochoanal polyps and 3 (11.1%) patients with nasal polyps. HPV DNA was not detected in the control group. When all groups were compared in terms of HPV DNA positivity, there was a statistically significant difference between the groups. In the group with antrochoanal polyp, 2 patients were positive for HPV type 11 and 12 patients were positive for HPV type 16. In the group with nasal polyp, 1 patient was positive for HPV type 11 and 2 patients were positive for HPV type 16. 16 (37.2%) patients with antrochoanal polyps, 11 (40.7%) patients with nasal polyps, and 8 (26.7%) healthy controls had a EBV-DNA-positive test. Result: It was considered that HPV, especially HPV type 16, can play a role in the etiopathogenesis of antrochoanal polyp and that EBV was not associated with it.