Uterusun endometrioid adenokarsinomu grade 1 olgularda PAX2 ve bcl2 ekspresyonunun prognoza etkisi
The effect of BCL2 and PAX2 expressions in grade 1 endometrium adenocarcinoma cases
- Tez No: 466692
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÇORAKÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Endometrium adenokarsinomu grade 1 olgularında bcl-2 ve PAX2 ekspresyonlarının prognoza etkisini saptamak Gereç ve Yöntem: 2009 ile 2012 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde rapor edilen tüm endometrium adenokarsinom grade 1 olguları çalışmaya dahil edildi.Bölümümüzde blokları olan, tanısal açıdan sorun içermeyen 57 vaka çalışmaya dahil edildi.Patoloji labaratuarında uygun koşullarda kesitler alınıp immunohistokimyasal boyanmaları yapıldıktan sonra değerlendirildi. Veriler IBM SPSS Statistics 21 istatistiksel veri programı ile değerlendirildi. Kontrol grubu ile hasta grup arasındaki bcl2 ve PAX2 immunohistokimyasal boyanma skorları Mann Whitney U istatistiksel yöntemi ile karşılaştırıldı. Bcl2 ve PAX2'nin diğer prognostik faktörlerle karşılaştırılması ise Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile değerlendirildi. Nominal değişkenler Pearson Ki-Kare veya Fisher's Exact Testi ile değerlendirilmiştir. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki araştırılırken dağılım normal olmadığında Spearman korelasyon testi ile normal olduğunda Pearson korelasyon testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to determine the effect of bcl-2 and PPAX2 expressions in Grade 1 endometrium adenocarcinoma cases Material and Method: All Grade 1 endometrium adenocarcinoma cases reported in Kocaeli University Medical Faculty between the years of 2009 -2012 were included in the study. 57 cases which were diagnostically proper and whose blocks were present in our department. The data was evaluated with IBM SPSS statistics 21 statistical data software. Bcl-2 and PAX2 immunohistochemically staining scores of the control group and the patient group were compared with a Mann Whitney U test. The comparison of Bcl-2 and PAX2 to other prognostic factors was evaluated with Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests. Nominal variables were evaluated with Pearson Ki-square test or Fisher's exact test. The relationship between the constant variables was evaluated with Spearmen correlation test when the distribution wasn't normal and was evaluated with Pearson correlation test when the distribution was normal.