Migreni olan bireylerde lokal soğuk uygulamanın baş ağrısı ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of cold application on headache and quality of life of the individuals with migraine
- Tez No: 466744
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışma, migreni olan bireylerde, alın bölgesine yapılan lokal soğuk uygulamanın, baş ağrısı süresi ve şiddeti ile migrene özgü yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla, kendinden kontrollü ön test-son test araştırma deseni olarak gerçekleştirildi. Örneklemini, bir devlet hastanesinin nöroloji polikliniğine başvuran migren tanısı konulan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 30 birey oluşturdu. Veri toplanmasında, 'Hasta Bilgi Formu', 'Hasta İzlem Formu', 'Görsel Ağrı Algı Skalası' ve 'Migrende 24 Saatlik Yaşam Kalitesi Ölçeği' kullanıldı. Migreni olan bireylerde alın bölgesine lokal soğuk uygulamanın ağrı süresi, şiddeti ve migrenle ilişkili yaşam kalitesine etkisi değerlendirildi. Veriler SPSS programı ile tanımlayıcı (ortalama, standart sapma, minimum-maksimum, yüzde) ve karşılaştırmalı istatistiksel yöntemler (McNemar-Bowker Test, Wilcoxon İşaretli Sıralı Testi, Eşleştirilmiş Örneklerde t testi, Tekrarlı Ölçümlerde Anova) kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a self-controlled pre-test post-test research design with the purpose of evaluating the effect of local cold application administered to prefrontal area on headache level and duration with quality of life pertained to migraine. The sampling of the study was formed with 30 patients who applied to a neurology department of a state hospital, were diagnosed with migraine and accepted to participate in the study. The data were collected by 'Information Form', 'Inspection Form', 'Visual Rating Scale' and 'the 24-hour Migraine Quality of Life Questionnaire. The effect of local cold application to prefrontal area on pain duration/level and quality of life related to migraine was evaluated in individuals with migraine. The data was analyzed by using descriptive and comparative statistical methods in SPSS programme.