Hekimlerde evlilikte uyum ve aile içi şiddet araştırması
Marital adjustment and domestic violence in physicians
  1. Tez No: 466848
  2. Yazar: ZÜHAL ÇAKMAK PEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı hekimlerin evlilikte uyum düzeyleri ve aile içi şiddete maruz kalma durumları ile kendilerinin ve eşlerinin sosyo-demografik özelliklerinin ve evlilik özelliklerinin evlilik uyumu ile aile içi şiddete maruz kalma durumlarını ne düzeyde etkilediğinin incelenmesidir. Çalışma grubunu, Van il merkezinde birinci, ikinci ve üçüncü basamak kamu ve özel sağlık kuruluşlarında görev yapan 103'ü kadın, 193'ü erkek olmak üzere toplam 296 evli ve gönüllü hekimler oluşturmuştur. Araştırma; kesitsel tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. Araştırmaya katılan evli hekimlerin sosyo-demografik özelliklerine ve evlilik yaşamlarına ait bilgileri elde etmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu, algıladıkları evlilik uyumunu ölçmek amacıyla“Evlilikte Uyum Ölçeği”, aile içi şiddete maruz kalma durumlarını incelemek amacıyla Aile İçi Şiddet Maruziyeti ile İlgili Form kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi ve Ki-kare testleri kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hekimlerin yaşları 25 ile 51 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 33,34±4.69' tür. Hekimlerin %47,6'sı (n=141) mevcut çalışma pozisyonundan memnun olmadığını, %52,4'ü (n=155) ise memnun olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların %58,8'inin (n=174) hekimlik mesleğini seçtiği için pişman olduğu %41,2'sinin (n=122) pişman olmadığı tespit edilmiştir. Hekimlerin EUÖ puanları 0 ile 58 puan arasında değişmekte olup ortalama puan 41,9±9,80 olarak tespit edilmiştir. EUÖ verilerine göre hekimlerin %43,6'sının (n=129) evliliklerinde ˝uyumsuz˝, %56,4'ünün (n=167) ˝uyumlu˝ olduğu görülmüştür. Araştırmada; hekimlerin evlilikte uyum düzeyleri arasında cinsiyete göre anlamlı fark bulunmuş iken (p˂0,05) yaş, doğum yeri, hizmet yılı, unvan, kurum, haftalık çalışma saati ve gece nöbetine göre evlilikte uyum düzeyleri arasında anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmada; hekimlerin mevcut çalışma pozisyonlarından memnuniyetleri ve hekimlik mesleğini seçtikleri için pişman olma durumları ile evlilikte uyum düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır (p˂0,05). Araştırmada; hekimlerin evlilik yaşı, evlilik süresi, kaçıncı evlilik olduğu, aile tipi, çocuk sayısı, eş ile olan yaş farkı ve tanışma şekline göre evlilikte uyum düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Evlilik öncesi aile onayı alınması ile evlilikte uyum düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu sonucuna varılmıştır (p˂0,05). Hekimlerin eşlerinin eğitim düzeyleri, meslekleri, çalışma durumları, haftalık çalışma saatleri ve gece nöbetlerine göre evlilikte uyum düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Aileler ile sorun yaşama durumlarına göre evlilikte uyum düzeyleri arasında anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir (p˂0,05). Araştırmada; hekimlerin aile içi şiddete maruz kalma durumlarının evlilikte uyum düzeylerini olumsuz etkilediği saptanmıştır (p˂0,05). Çalışmaya dahil edilen hekimlerin %41,6'sı (n=123) aile içi şiddet öyküsü olduğunu ifade etmiştir ve maruz kalınan şiddet türlerinin oranları %81,3 duygusal, %74,8 sözel, %25,2 ekonomik, %10,6 fiziksel, %1,6 cinsel şiddet olarak tespit edilmiştir. Bütün şiddet türlerinin en fazla eş tarafından uygulandığı görülmüş olup, ekonomik şiddetin eşten sonra kendi yakınları tarafından uygulandığı, diğer şiddet türlerinin ise eşten sonra eşin yakınları tarafından uygulandığı tespit edilmiştir. Araştırmada; hekimlerin cinsiyetine göre aile içi şiddete maruz kalma durumları arasında anlamlı fark bulunmuşken (p˂0,05) yaş, doğum yeri, hizmet yılı, unvan, kurum, haftalık çalışma saati ve gece nöbetine göre aile içi şiddete maruz kalma durumları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmada; hekimlerin evlilik yaşı ile aile içi şiddete maruz kalma durumları arasında anlamlı fark bulunmuş (p˂0,05) olup en yüksek şiddet oranı %50 oran ile 20-24 yaş arasında evlenmiş olan hekimlerde saptanmıştır. Hekimlerin eşlerinin mesleklerine göre aile içi şiddete maruz kalma durumları arasında fark anlamlı saptanmıştır (p˂0,05) ve en yüksek şiddet oranının %60,6 ile eşleri yardımcı sağlık personeli olan hekimlerde görüldüğü tespit edilmiştir. Hekimlerin aileler ile sorun yaşama durumlarına göre aile içi şiddete maruz kalma durumları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir (p˂0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the level of harmonization of marriage and domestic violence exposure of the target physicians and the degree of sociodemographic and marital characteristics of their and their partners, marital adjustment and domestic violence exposure. The sample of the study consisted of voluntary and married 296 physicians (103 female, 193 male) who served in first, second and third level public and private health institutions in Van city center. This research is a cross-sectional descriptive type survey study. The Personal Information Form was used to obtain socio-demographic characteristics and marital life information of the married physicians participating in the research, the“Marital Adjusment Scale”to measure marital adjusment they perceived, forms related to Domestic Violence Exposure were used to investigate domestic violence exposure cases. One-way ANOVA and Chi-square tests were used for statistical analysis of the data. The ages of the physicians included in the study ranged from 25 to 51 and the average age was 33.34 ± 4.69. 47.6 % of the physicians (n = 141) is not satisfied with the current work position, 52.4 % (n = 155) stated that they are satisfied. It was found that 58,8 % (n = 174) of the participiant is regretted for the choose the medical profession and 41,2% (n = 122) of the participiant whom not regretted for the choose the medical profession. Physicians' MAS scores ranged from 0 to 58 points, with an average score of 41.9 ± 9.80. According to MAS data, it was found that 43.6% (n = 129) of physicians were harmonius in their marriage life and 56.4% (n = 167) were inhamonius in their marriage life. In the research; there was a significant difference between the sexes of the physicians and the level of adjustment in marriage (p˂0,05). There was no significant difference between marital adjustment levels according to age, place of birth, service year, title, institution, weekly working hours and night shifts. In the study; It was found that there was a significant positive correlation between physicians were satisfied with their current working positions, their regrets for choosing a medical profession and their level of adjustment in marriage (p˂0,05). In the research; There was no significant difference between the marriage age of the physicians, marriage duration, number of marriages, family type, number of children, age difference with the spouse,way of the meeting. It was concluded that there was a significant positive correlation between the premarital family consent and the level of integration in marriage (p˂0,05). There was no significant difference between the level of adjustment of marriage according to educational level, occupation, working status, weekly working hours and night shifts of the spouses of physicians. In the study; it was found that there was a significant positive correlation between the levels of adjustment in marriage according to the problems experienced with the family members (p˂0,05). In the research; it was found that physicians' exposure to domestic violence had a negative effect on marital adjustment levels (p˂0,05). 41.6% (n = 123) of the physicians included in the study stated that they were family violence narratives and the proportions of the types of violence exposed were 81.3 % emotional, 74.8 % verbal, 25.2% economic, 10.6% physical, 1.6% sexual violence. It has been found that all types of violence have been applied by the spouse most of the time, economic violence has been applied by their relatives after the spouse and other types of violence have been applied by their relatives after the spouse. In the research; there was a significant difference in the level of domestic violence exposure according to the sex of physicians (p˂0,05), but there was no significant difference between the age, place of birth, service year, title, institution, weekly working hours and family violence exposure according to night shift. In the study; there was a significant difference between the age of marriage and the exposure of domestic violence to physicians (p˂0.05). The highest rate of violence was found in physicians married between 20-24 with 50%. There was a significant difference in the level of domestic violence exposure compared to the occupations of the spouses of the physicians (p˂0.05) and it was found that the highest rate of violence was observed in physicians with assisted health personnel with 60.6%. It was found that there was a significant positive correlation between physician's exposure to family violence and family problems (p˂0,05).