Üçüncü trimesterde bakılan umbilikal ven akım hacminin fetal biyometri ile ilişkisi
Relationship between umbilical vein blood flow volume and fetal biometry in the third trimester
  1. Tez No: 980431
  2. Yazar: MERYEM NURBANU ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE KAPUDERE, PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Umbilikal ven akım hacmi (UV-Q) ve tahmini fetal ağırlığa normalize edilen akım hacmi (UV-Q/EFW), klasik biyometrik ölçümlerin ötesinde fetal duruma ilişkin erken ve hassas göstergeler olarak potansiyel taşıyan önemli parametrelerdir. Subklinik plasental disfonksiyon, arteriyel Doppler indeksleri normal olsa bile UV-Q'da belirgin bir azalma ile ortaya çıkabilir. Bu çalışma, üçüncü trimesterde umbilikal ven akım hacmi ve tahmini fetal ağırlığa göre normalize edilmiş umbilikal ven akımının, fetal biyometri ve Doppler parametreleri ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmaya, üçüncü trimesterde rutin obstetrik izlem kapsamında değerlendirilen 88 tekil gebelik prospektif olarak dâhil edilmiştir. Tüm olgularda standart fetal biyometri ile umbilikal arter (UA-PI), orta serebral arter (MCA-PI), uterin arter (UtA-PI) Doppler ölçümleri ve serebroplasental oran (CPR) kaydedilmiştir. Umbilikal ven akım hacmi (mL/dk), umbilikal venin serbest kordon segmentinde ven çapı ve zaman ortalamalı maksimum hız ölçülerek hesaplanmış; bu değer EFW'ye bölünerek normalize akım (UV-Q/EFW, mL/dk/kg) elde edilmiştir. Değerlendirme yapılan ortalama gebelik haftası 33 ± 5'tir. Ortalama UV-Q 209.44 ± 136.64 mL/dk, normalize akım (UV-Q/EFW) ise 95.51 ± 39.01 mL/dk/kg olarak bulunmuştur. UV-Q ile gebelik haftası arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (p>0.005). Gebelik haftasındaki her 1 haftalık artış için UV-Q ortalama 8.2 mL/dk yükselmektedir (p<0.001). Buna karşılık UV-Q/EFW ile GH arasındaki ilişki çok zayıf ve negatiftir (p<0.128); bu da normalize akım hacminin üçüncü trimester boyunca büyük ölçüde stabil kaldığını göstermektedir. Abdominal çevre arttıkça UV-Q 'nun da artma eğiliminde olduğu görülmektedir (p<0.001). SGA/FGR tanımlanan fetüslerin %50'sinde UV-Q/EFW 68 mL/dk/kg eşik değerinin altında bulunmuştur. UV-Q'nun gebelik haftası ve abdominal çevre ile birlikte artması, venöz akımın fetal büyüme dinamikleriyle yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık UV-Q/EFW'nin geç gebelik döneminde büyük ölçüde stabil seyretmesi, normalize venöz akımın gebelik yaşından bağımsız bir fetoplasental fonksiyon göstergesi olabileceğini düşündürmektedir. Bu sonuç, umbilikal ven akım parametrelerinin fetal biyometri ve klasik arteriyel Doppler ölçümlerine tamamlayıcı bilgiler sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Umbilical vein flow volume (UV-Q) and flow volume normalized to estimated fetal weight (UV-Q/EFW) are important parameters with potential as early and sensitive indicators of fetal status beyond conventional biometric measurements. Subclinical placental dysfunction may manifest as a marked reduction in UV-Q even when arterial Doppler indices remain within normal limits. This study aimed to evaluate the relationship between umbilical vein flow volume and normalized venous flow in the third trimester with fetal biometry and Doppler parameters. Eighty-eight singleton pregnancies evaluated during routine third-trimester obstetric follow-up were prospectively included. Standard fetal biometry, umbilical artery (UA-PI), middle cerebral artery (MCA-PI), uterine artery (UtA-PI) Doppler measurements, and the cerebroplacental ratio (CPR) were recorded. Umbilical vein flow volume (mL/min) was calculated from vein diameter and time-averaged maximum velocity measured in the free loop, and normalized to EFW to obtain UV-Q/EFW (mL/min/kg). The mean gestational age at evaluation was 33 ± 5 weeks. The mean UV-Q was 209.44 ± 136.64 mL/min, and the normalized flow (UV-Q/EFW) was 95.51 ± 39.01 mL/min/kg. UV-Q was positively and significantly correlated with gestational age (p > 0.005). UV-Q increased by approximately 8.2 mL/min for each additional gestational week (p < 0.001). In contrast, the association between UV-Q/EFW and gestational age was weak and negative (p = 0.128), indicating relative stability of normalized venous flow throughout the third trimester. UV-Q also increased significantly with abdominal circumference (p < 0.001). In 50% of fetuses classified as SGA/FGR, UV-Q/EFW values were below the threshold of 68 mL/min/kg. The progressive increase in UV-Q with advancing gestation and abdominal circumference reflects a close relationship between venous flow and fetal growth dynamics. Conversely, the relative stability of UV-Q/EFW in late gestation suggests that normalized venous flow may represent a gestational age–independent marker of fetoplacental function. These findings indicate that umbilical venous flow parameters provide valuable complementary information to fetal biometry and conventional arterial Doppler assessment.