Zoledronik asit uygulanan ratlarda ozon ve lazer terapinin diş çekimi sonrası yara bölgesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of ozone and laser therapy on wound healing after tooth extraction in rats administered zoledronic acid
  1. Tez No: 466873
  2. Yazar: ALPASLAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYBERK ALTUĞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Zoledronik Asit Uygulanan Ratlarda Lazer ve Ozon Terapinin Diş Çekimi Sonrası Yara Bölgesine Etkisinin Değerlendirilmesi. Kemik dokunun oluşumu ve tamiri birçok faktörden etkilenmektedir. Bifosfonat grubu ilaçlar da kemik dokunun remodelingini etkileyen bu faktörler arasında yer almaktadır. Osteopörözden malign neoplazilere kadar geniş bir kullanım alanı olan bifosfonatlar, osteoklastların ölümüne yol açarak yaşam süresini doldurmuş kemik dokunun ortadan kaldırılmasını engellerler. Bifosfonat kullanan hastalarda, daha çok çenelerde etkisini gösteren osteonekroz vakaları, özellikle intravenöz bifosfonat kullanımı sonrasında çok yüksek oranda görülmektedir. En çok çeneler bölgesinde, kemiğe uygulanan herhangi bir cerrahi müdahaleyi mütakiben görülen osteonekroz, bazen spontane bir şekilde de meydana gelebilmektedir. Bifosfonatların neden olduğu bu olumsuz sonuçların önüne geçebilmek için yumuşak ve sert doku üzerine olumlu sonuçları olduğu bilinen lazer ve ozon uygulamaları kullanılabilir. Çalışmamızda bir kontrol grubu, dört deney grubu ve her grubun 7 ve 14 günlük sakrifikasyon sürelerine göre ayarlanmış iki alt grubu olmak üzere 80 adet wistar rat kullanıldı. Deney gruplarının hepsine 6 hafta boyunca intravenöz zoledronat ile bifosfonat uygulaması yapıldı. Tüm gruplardaki hayvanların üst keser dişlerinden biri çekildi. Deney gruplarından biri kontrol grubu yapıldı. Diğer gruplara lazer tedavi, ozon tedavi ve lazer-ozon kombine tedavi uygulandı. Denekler 7. ve 14. günlerde sakrifiye edildi. Histopatolojik değerlendirmede histomorfometri kullanıldı ve çekim soketlerinde meydana gelen enflamasyon değerlendirildi. Kontrol (K) grubunun 14.gün kemikleşme oranı, 7.güne göre anlamlı derecede düşük bulundu (p0,05). İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte K grubunun 14. gün kemikleşme oranı daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of ozone and laser therapy on wound healing after tooth extraction in rats administered zoledronic acid. Bone tissue formation and repair are influenced by many factors. Bisphosphonate group drugs are also among these factors affecting bone remodeling. Bisphosphonates, which have a wide range of applications from osteoporotic to malignant neoplasms, cause osteoclasts to die and prevent lifelong bone tissue from being removed. In patients who use bisphosphonates, osteonecrosis cases, which are more likely to occur in the jaws, are seen very often after intravenous bisphosphonate use. Osteonecrosis, seen most often in the jaw area following any surgical intervention applied to the bones, can sometimes spontaneously occur. Laser and ozone treatments known to have positive results on soft and hard tissue can be used to avoid these negative consequences of bisphosphonates. In our study, 80 wistar rats were used, one control group, four experimental groups, and two subgroups adjusted for sacrification times of 7 and 14 days for each group. Intravenously zoledronate were administered for 6 weeks to all of the experimental groups. One of the upper incisor teeth of the animals in all groups was extracted. One of the experimental groups was the control group. Other groups received laser therapy, ozone therapy and laser-ozone combined therapy. Subjects were sacrificed on days 7 and 14. Histomorphometry was used for histopathologic evaluation and inflammation was evaluated in the alveolar sockets. The new bone regeneration of the 14th day of the control (K) group was significantly lower than the 7th day (p0,05). Although not statistically significant, the K group has a higher new bone regeneration on day 14.