Kontrast nefropatili hastalarda demografik verilerin, biyokimyasal parametrelerin ve hemogram indekslerinin risk ve prognostik belirteç olarak değerlendirilmesi.
Evaluation of demographic datas, biochemical parameters and hemogram i̇ndexes as risk and prognostic marker i̇n contrast nephropathy patients
  1. Tez No: 466888
  2. Yazar: ALIYA ABDULLAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kontrast madde nefropatisi (KMN), kontrast madde (KM) verdikten sonra böbrek fonksiyonlarındaki akut azalma olarak tanımlanır. KMN, intravasküler KM kullanımını takiben gelişen ve böbrek yetersizliğine yol açabilecek diğer tüm sebeplerin dışlandığı akut böbrek yetersizliği (ABY)'dir. Bu hastalarda artmış inflamasyon ve oksidatif strese bağlı olarak RDW, MPV, PDW ve NLR'nin arttığı bilinmektedir. Bu düşünceyle, Kardiyoloji Servisi'nde yatıp KAG yapılan hastaları retrospektif olarak inceleyip, bunlardan KMN gelişenlerin demografik verileri, biyokimyasal ve hemogram parametrelerinin nefropatiyle ilişkisi olup olmadığını araştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Contrast induced nephropathy (CIN)is defined as an acute decrease in kidney functions after administration of contrast agent (CA). CIN is an acute renal failure (ARF)developed after the use of intravascular CA and excluded from all other causes that may lead to renal failure. In these patients, it is known thaat RDW, MPV, PDW and NLR are increased due to increased inflammation and oxidative stress. In this regard, we aimed to investigate retrospectively the patients who underwent CAGin Cardiology Service and investigated demographic data, biochemical and hemogram parameters related to these patients with nephropathy.