Koledokolitiazisin cerrahi tedavisinde konvansiyonel ve laparoskopik yöntemin karşılaştırılması
Comparision between laparoscopic and conventional technique in surgical treatment of choledocholithiasis
- Tez No: 466935
- Danışmanlar: UZMAN EMİN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Koledok taşları, oldukça sık görülen ve neden olduğu komplikasyonlar ile önemli sorunlara yol açabilen bir hastalıktır. Bu çalışmadaki amacımız, koledok taşı nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastalarda, konvansiyonel ve laparoskopik eksplorasyon tekniğinin, operasyon süresi, transfüzyon ihtiyacı, morbidite, komplikasyonlar, tekrar operasyon gereksinimi, yatış süresi, mortalite, taş temizliği ve operasyon sonrası endoskopik sfinkterotomi gereksinimi gibi parametreler üzerinden her iki yöntemi, güvenlik ve etkinlik açısından karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM 2011 Ocak ile 2016 Aralık tarihleri arasında koledok taşı tanısı ile cerrahi tedavi uygulanmış 280 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastalar laparoskopik koledok eksplorasyonu uygulananlar (Grup 1, 164 hasta) ve konvansiyonel koledok eksplorasyonu uygulananlar (Grup 2, 116 hasta) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalar, demografik özellikleri, tanıları, geçirilmiş operasyon bilgileri ve varsa insizyon çeşitleri, ek hastalıkları, semptomları, operasyon öncesi biyokimyasal ve radyolojik incelemeleri, operasyon öncesi endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi öyküsü, operasyon tekniği, biliyer rekonstrüksiyon tipi, operasyon süresi, kan transfüzyonu gereksinimi, morbidite, komplikasyonlar, tekrar operasyon gereksinimi, yatış süresi, mortalite ve operasyon sonrası endoskopik sfinkterotomi gereksinimi açısından incelendi ve gruplar arasındaki sonuçlar değerlendirildi. BULGULAR Hastaların yaşları geniş bir aralıkta olup 21-105 arasında değişmekteydi (ortalama 61.9±16.9). Hastaların 170'i (%60.7) kadın, 110'u (%39.3) erkekti. Klinik sonuçlar açısından, grup 1'de operasyon süresi ve hastanede yatış süresinin daha kısa olduğu, genel morbidite ve mortalite oranının daha düşük olduğu, operasyon sonrası endoskopik sfinkterotomi gereksiniminin daha az oranda olduğu görüldü. İki grup arasında tekrar operasyona alınma açısından fark görülmedi. Grup 1'de taş temizliği başarısı grup 2'ye göre daha yüksek bulundu. Genel komplikasyonlar grup 1'de daha düşük oranda tespit edildi. Yara yeri enfeksiyonu ve rezidü taş, grup 1'de daha az görüldü. Dren dislokasyonu ve safra kaçağı açısından fark görülmedi. SONUÇ Laparoskopik koledok eksplorasyonu, klinik sonuçlar açısından konvansiyonel koledok eksplorasyonundan daha başarılı bir yöntemdir. Laparoskopik koledok eksplorasyonu, koledokolitiazis tedavisi için mümkün olduğu durumlarda göz önünde bulundurulması gereken prosedürdür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM Choledoc stones are important disease that have seen very often and its` complications can be caused to important results. In this study, we aimed to analyze outcomes, efficiency and safety of laparoscopic and conventional exploration technique, comparing the parameters like duration of operation, transfusion, morbidity, complications, re-operation, lenght of stay at hospital, mortality, stone clearance and postoperative endoscopic sphincterotomy necessity in the patients undergone surgery for choledocholithiasis. MATERIALS AND METHODS We examined retrospectively 280 patients undergone surgery for choledocholithiasis from January 2011 to December 2016. There was two groups of patients: laparoscopic choledoc exploration (group 1, 164 patiens), conventional choledoc exploration (group 2, 116 patients). The measured outcomes were the patients` demographic characteristics, diagnostics, past surgical history and if so incision varieties, comorbidities, sympthoms, pre-operative biochemical and radiological examines, pre-operative endoscopic retrograde cholangiopancreatography history, surgical thecnique, biliary reconstruction type, duration of operation, blood transfusion requirement, morbidities, complications, re-operation requirement and postoperative endoscopic sphincterotomy necessity. RESULTS The average age was 61.9±16.9 (range 21-105 years). 170 of patients were female (%60.7) and 110 of patients were male (%39.3). About clinical outcomes, in group 1, duration of operation and lenght of stay at hospital were shorter, general morbidity and mortality rates were lower and post-operative endoscopic sphincterotomy necessity rate was lower. Re-operation rate was similar in both groups. Stone clearance success was higher in group 1. General complication rate was lower in group 1. Wound infection and residual stone rates were lower in group 1. Dislocation of drain and bile leakage rates were similiar. CONCLUSION Laparoscopic choledoc exploration is more successful treatment than conventional choledoc exploration in patients with choledocholithiasis. Laparoscopic choledoc exploration should be considered as the prefered procedure for choledocolithiasis treatment whenever possible.