Nötrofil lenfosit oranının (NLR) transkateter aort kapak implantasyonu (TAVİ) sonrası 30 günlük mortalite üzerine öngördürücü değerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the predictive value of neutrophil lymphocyte ratio (NLR) on 30-day mortality after transcatheter aortic valve implantation (TAVİ)
- Tez No: 466991
- Danışmanlar: UZMAN DR. SELAHATTİN TÜREN, UZMAN DR. BEGÜM UYGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Nötrofil lenfosit oranının (NLR) koroner arter hastalığı ve kapak hastalıklarında prognoz ile ilişkili bağımsız bir öngördürücü olduğu bulunmuştur. NLR'nin Transkateter aort kapak implantasyonu (TAVİ) sonrası prognozla ilişkisi ile ilgili mevcut bilgiler yeterli değildir. Bu çalışmanın amacı; nötrofil lenfosit oranının (NLR) TAVİ sonrası 30 günlük mortalite üzerine etkili bağımsız bir öngördürücü olup olmadığının araştırılmasıdır. Yöntem: Ekim 2010, Aralık 2016 tarihleri arasında TAVİ uygulanan toplam 196 hasta tarandı ve 184 hasta uygun bulunarak çalışmaya dahil edildi. NLR için eşik değer ROC analizi ile saptandı. Postoperatif 3. gün NLR değeri (NLR3): 7.93 eşik değer olarak tanımlandı. Çalışma populasyonu eşik değer üstü 'yüksek NLR' ve eşik değer altı 'düşük NLR' olmak üzere iki gruba ayrıldı. Yüksek ve düşük NLR gruplarının bazal, peroperatif ve postoperatif klinik özellikleri, ekokardiyografik ve laboratuvar bulguları tek değişkenli ve çok değişkenli analizlerle değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 113 (%61,4)' ü kadın ve ortalama yaş 79,41± 7,88 olarak saptandı. TAVİ sonrası 30 günlük izlemde 16 hasta exitus oldu. Üç hasta 24-72 saat içerisinde exitus oldu. Mortalite yüksek NLR grupta anlamlı olarak daha yüksek bulundu [12 (% 22,2) ye karşılık 1(%0,8), p < 0,001]. Kaplan Meier sağ kalım analizinde yüksek NLR grupta 30 günlük sağ kalımın daha az olduğu görüldü (Log-rank, p < 0,001). Çok değişkenli Cox regresyon analizlerde NLR3 [Odds Ratio (OR): 30,98 , %95 Güven Aralığı (GA): 2,4-399,48 p: 0,008], akut böbrek hasarı [OR: 6,58, % 95 GA: 1,360- 31,875 p=0,019] ve preoperatif peak gradient [OR: 1,045, %95 GA: 1,008-1,084 p=0,018] TAVİ sonrası 30 günlük mortalitenin bağımsız öngördürücüleri olarak tespit edildi. Sonuç: Bu çalışmada NLR3'ün TAVİ sonrası 30 günlük mortalitenin bağımsız bir öngördürücüsü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Neutrophil lymphocyte ratio (NLR) has been found to be an independent predictor of prognosis in coronary artery disease and valvular diseases. Current knowledge about the relation of NLR with prognosis after transcatheter aortic valve implantation (TAVI) is not sufficient. The aim of this study is to investigate if neutrophil lymphocyte ratio (NLR) is an independent predictor of 30-day mortality after TAVI. Method: A total of 196 patients who underwent TAVI between October 2010 and December 2016 were screened and 184 patients were included in the study. The cut off value for NLR was determined by ROC analysis. The cut off value for postoperative 3rd day NLR (NLR3) was defined as 7.93. The study population was divided into two groups: those who have higher and lower than this cut off value as“high NLR”and“low NLR”respectively. Baseline, peroperative, and postoperative clinical features, echocardiographic and laboratory findings of high and low NLR groups were analyzed by univariable and multivariable analyses. Results: One hundred thirteen (61.4%) of the patients were female and mean age was 79,41 ± 7,88. Sixteen patients died within 30 days follow up after the TAVI. Three patients died within 24-72 hours.