Sigaranın hematolojik parametreler üzerine etkileri
Effects of smoking on hematologi̇cal parameters
  1. Tez No: 467029
  2. Yazar: FATMA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma ile 01.12.2015-01.03.2016 tarihleri arasında Aile Hekimliği Kliniğine başvuran sigara içen ve içmeyen kişilerin hemogram parametreleri, Nötrofil/Lenfosit, Trombosit/Lenfosit ve MPV/Trombosit oranlarının karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma analitik tipte bir vaka kontrol çalışmasıdır. Çalışmamıza vaka grubu olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran yaşları 18-65 arası değişen 200 sigara içen kişi alındı. Kontrol grubu olarak 18-65 yaş arası sigara içmeyen, kronik hastalık ve ilaç kullanım öyküsü olmayan gönüllü sağlıklı 200 kişi alındı. Tüm hastaların sosyodemografik verileri ve hematololojik parametreleri kaydedildi. Nötrofil/Lenfosit, Trombosit/Lenfosit ve MPV/Trombosit oranları hesaplandı. Sigara içen gruba sigara içme adedi, sigara içme süresi ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi soruları soruldu ve kaydedildi. İstatistiksel analizler için SPSS 22,0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Sigara içenlerin yaş ortalaması 35,88±10,56, kontrol grubunun yaş ortalaması 38,97±10,56 olarak bulundu. Sigara içenlerin %80'i (n=160) erkek, %20'si (n=40) kadın idi. Kontrol grubunun %27,5'i (n=55) erkek, %72,5'i (n=145) kadın idi. Çalışmamızda sigara içenlerde sosyodemografik özellikler ile bağımlılık düzeyi arasında anlamlı ilişki bulunamadı (p>0,05). Günlük içilen sigara sayısı ve paket yıl sayısı ile bağımlılık düzeyi arasında anlamlı ilişki bulundu (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare Neutrophil/Lymphocyte, Platelet/Lymphocyte, MPV/Thrombocyte ratios and hemogram parameters of those who are smokers and nonsmokers and applied to the Family Medicine Clinic in between 01.12.2015 and 01.03.2016. Material and Method: This study is an analytical case control study. As the case group, 200 smokers who applied to Health Sciences Üniversity Konya Training and Research Hospital's Family Medicine Clinic and whose ages are in between 18-65 were selected. As the control group, another 200 voluntary non-smokers were selected who have no chronic diseases and no drug use story. Socio-demographic data and hematological parameters of all patients were recorded. Neutrophil / Lymphocyte, Platelet / Lymphocyte and MPV / Thrombocyte ratios were calculated. The case group was required to answer the number of daily cigarette consumption, the duration of smoking and the questions of Fagerström Nicotine Dependence Test and the answers were recorded. SPSS 22,0 computer program was used for statistical analysis. Findings: The average age of the smokers is 35,88±10,56 and the average age of the control group is 38,97±10,56. %80 of the smokers (n=160) are male and %20 of them (n=40) are female. %27,5 of the control group (n=55) is male while %72,5 of the control group (n=145) is female. No significant relationship was found between sociodemographic characteristics and addiction level in smokers in our study (p>0,05). A significant relation is found out between addiction level and number of cigarettes per day and pack year (p=0,001).