One-pot, benzylic amination reactions of azine n-oxides
Azin n-oksit bileşiklerinin benzilik aminasyonu
  1. Tez No: 467617
  2. Yazar: MENEKŞE LİMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YUNUS EMRE TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Azot içeren aromatik heteosiklik bileşiklere hem biyolojik açıdan aktif doğal ürünlerin hem de ilaçların yapısında sıklıkla rastlanmaktadır. Bu kapsamda, azot içeren heterosiklik bileşiklerin sentezlenmesini, türevlendirilmesini ve bileşiğe yeni azot eklenmesini sağlayacak yeni sentetik yöntemlerin bulunması organik ve ilaç kimyasında oldukça önem taşımaktadır. Bu çalışmada, 2 pozisyonunda metil grubu içeren azin N-oksitlerin benzilik pozisyondan tek basamakta aminasyonunu sağlayacak yeni bir sentez yöntemi geliştirilmiştir. Optimizasyon çalışmalarının ardından, geliştirilen yöntem ile substrat kapsamı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Belirlenen bu kimyasal tepkime, yapısında elektron verici ve çekici gruplar içeren kinolin ve isokinolin N-oksit türevleri ile nükleofilik birincil, ikincil ve aromatik aminler arasında başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nitrogen-containing aromatic heterocycles, found in many biologically active natural products and pharmaceutical drugs, constitute a highly important class of compounds in organic chemistry. In this context, areas such as the discoveries of new synthetic methods for both the synthesis and derivatization of nitrogen-containing heterocyclic compounds as well as for the introduction of nitrogen to a compound attract significant attention in the areas of organic and pharmaceutical chemistry. In this study, we have developed a new one-pot synthetic method for the benzylic amination of azine-N-oxides containing a methyl group at the 2-position. Following the optimization studies, the substrate scope of the developed reaction has been investigated in detail. The reaction tolerates quinoline and isoquinoline N-oxides with electron donating and withdrawing substituents as the electrophilic reaction partner as well as a broad range of nucleophilic primary, secondary and aromatic amines.