Development and investigation of high power ytterbium doped fiber lasers operating at 1018 nm
1018 nm dalga boyunda çalışan iterbiyum katkılı yüksek güçlü fiber lazer araştırılması ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 467618
  2. Yazar: OYEWOLE EFUNBAJO
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BÜLEND ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
1018 nm dalga boyunda çalışan İterbiyum katkılı yüksek güçlü fiber lazerler iki önemli pompalama şemasına sahiptir. Bu fiber lazerler pompalama kaynağı, aktif fiber tipi ve Fiber Bragg Izgara (FBI) yansıtma katsayısına göre karakterize edilir. 915 nm ve 976 nm dalga boyunda çalışan diyot lazerler, bu fiber lazerlerin başlıca pompalama kaynaklarıdır. 976 nm merkez dalgaboyunda çalışan pompalama diyotları ile 1018 nm'de çalışan fiber lazereler literatürde gösterildiği halde 915 nm pompalama diyotları ile 1018 nm'de çalışan fiber lazerler şu ana kadar incelenmemiştir. Deneylerde kullanılan aktif fiber tipleri fiber uzunluğu ve aktif iyon katkılama miktarı göz önünde bulundurularak seçilmiştir. Düşük yansıtma katsayılı FBI ise yapılan simülasyon ve üretim kabiliyetine göre seçilmiştir. Simülasyonlar yetersiz pompa emilimi ve yükseltilmiş uyarılmış salım gibi lineer olmayan istenmeyen etkileri minimize edebilmek için her bir parametre için ayrı ayrı yapılmıştır. Bu iki pompalama çeşidiyle yüksek güçlü İterbiyum katkılı fiber lazer sistemleri yüksek verimlilik ve düşük yükseltilmiş uyarılmış salım ile kurulmuştur. Buna ek olarak; İterbiyum katkılı camların 915 nm dalga boyu civarındaki geniş emilim bandından faydalanılarak 1018 nm fiber lazer sistemleri için ayarlanabilir pompalama kaynakları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of ytterbium-doped fiber lasers (YDFL) operating around 1018 nm with two major pumping schemes are reported. The study on the developed all fiber lasers were characterized based on parameters such as pump source, active fiber type and output-coupling fiber Bragg gratings. Diode lasers operating at around 915 nm, and 976 nm were used as primary pump sources for the experiments. While several works had reported 1018 nm YDFLs using 976 nm pump sources, up until now, there were no reports of the use of 915 nm for 1018 nm YDFLs in the literature. Active fiber types, based on length and doping concentration of ytterbium ions were also considered. The choice of output coupling (OC) fiber Bragg gratings (FBG) were made based on laser model simulation and manufacturing feasibility. Simulations were also carried out for every tested set of implemented parameters so as to minimize undesired optical effects such as amplified stimulated emission (ASE) and inadequate pump absorption. For both pump sources, high power ytterbium-doped all-fiber lasers operating in the 1018 nm region with good efficiency and amplified stimulated emission (ASE) suppression were established. In addition, the broad absorption cross-section of ytterbium-doped glasses around 915 nm was exploited as tunable pump sources for the fiber laser systems demonstrated.