Mimari tasarımda görsel algının örneklerle incelenmesi
Examination of visual artifacts with examples in architectural design
  1. Tez No: 468073
  2. Yazar: KEVSER ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE EDİRNE ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mimari yapılar işlevi ile insanların ihtiyaç ve beklentilerini karşıladığı gibi, görselliği ile de davranış ve duygulara etki eder. Böylelikle mimari yapılar ile belli görsel etkiler, belli kavramlar, verilmek istenen idealleştirilen düşünceler anlatılabilir. Tezin amacı bu mimari yapılarda bu etkilerin neler olduğunu incelemektir. Birinci bölümde konunun ana hatlarıyla giriş bölümü, ikinci bölümde görsel algı ve tanımı ile ilgili kavramlar, tasarım öğeleri kavramları ve mimari tasarım kavramının ana elemanı olan mekân ve görsel algı açısından mekân konuları anlatılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde öncelikle tarihsel süreç içinde mimari yapılar ile verilmek istenen etki ve düşüncelerin değişimi incelenmiş, idealleştirilen düşüncelerin mimari yapılar ile nasıl anlatıldığına yer verilmiştir. Mimarların yapıtlarında renk, ışık, doku, malzeme, ritim ve biçim gibi tasarımın elemanlarını kullanarak vermek istedikleri etkiler, düşünceler, görsel algı etkileri ile zihindeki yorumları konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The function of the architectural structures not only meets the needs and expectations of people, but also affects behavior and emotions through visual sense. Thus, architectural constructions can explain certain visual effects, certain concepts, idealized thoughts to be given. The aim of the thesis is to examine what these effects are in these architectural structures. In the first part of the thesis, the main parts of the thesis are introduced with introduction.The second part is related to visual perception and definition, concepts of design elements and space issues are explained in terms of space and visual perception which are the main elements of architectural design concept. In the third part of the thesis, firstly the change of the effects and thoughts to be given by the architectural constructions in the historical process is examined and how the idealized ideas are explained with the architectural constructions. In the works of architects, effects, visual perception and interpretations in the mind are given by using elements of design such as color, light, texture, material, rhythm and form.