Tunceli ilinde faaliyet gösteren alabalık işletmelerinin yapısal ve ekonomik analizi ve pazarlama durumu
Structural and economic analysis and marketing status of trout farming enterprises in Tunceli
- Tez No: 468212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Tunceli İli'nde faaliyet gösteren alabalık yetiştiricilik işletmelerinin yapısı, yönetim durumu, pazarlama durumu ve finansal özelliklerinin belirlenmesi keşifsel olarak amaç edinilmiştir.İşletmelerin yönetim ve organizasyon yapısına bakıldığında, işletmelerin % 84'ünün şahıs firması olduğu ve yönetimin genellikle işletme sahibi tarafından yürütüldüğü belirlenmiştir. İşletmelerde, işleme, paketleme, nakliye ve insan kaynakları birimlerinin hiç olmadığı tespit edilmiştir. İşletmelerin % 100'ünde üretim birimi, % 12'sinde kalite kontrol birimi, % 32'sinde pazarlama birimi, % 28'inde muhasebe birimi, % 28'inde satın alma birimi ve % 4'ünde AR-GE biriminin olduğu görülmüştür. Bu sayılar işletmelerin tam teşekküllü bir örgüt yapısında olmadıklarını istatistiksel olarak ifade etmektedir.Üretilen balıkların %31,82 oranında toptancıya, % 29,55 oranında perakende, % 22,72 oranında işletmeye ait lokantada ve % 15,90 oranında da fabrikalara satıldığı tespit edilmiştir. Pazarlama konusunda ticari ilişkilerin önemli olduğu ve pazarların yakın olmasının ise önemli olmadığı belirlenmiştir.Bu çalışmada yem giderleri toplam işletme giderlerinin % 68,03'ünü oluşturmuştur. Yem giderlerinin ardından ikinci sıradaki en büyük gider ise % 7,11 ile yavru giderlerdir.İşletmelerde ekonomik rantabilite ortalama %34,91 bulunmuştur. Bu oran alabalık işletmelerinin karlı olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of the structure, management status, marketing status and financial characteristics of trout farming enterprises operating in Tunceli Province is aimed at exploratory purposes.When the management and organization structure of the enterprises are examined, it is determined that 84% of the enterprises are privately owned and the management is usually carried out by the business owner. There are no processing, packaging, transport and human resources units at the enterprises. It is seen that 100% of the enterprises have production units, 12% are quality control units, 32% are marketing units, 28% are accounting units, 28% are purchasing units and 4% are AR-GE units. It has been determined that the fish produced are sold in 31.82% to wholesale, 29.55% to retail, 22.72% to the restaurant and 15.90% to the factory.It has been determined that commercial relations are important in marketing and that the proximity of markets is not important.In this study, feed costs constituted 68.03% of total operating expenses. After the feed expenses, the second highest expenditure goes to the fry with 7,11%. The economic profitability of the enterprises is found to be 34,91% on average. This rate indicates that trout farms are profitable.