Çalışanların değerlendirmesiyle otel işletmelerinde örgütsel güven düzeyi
Organizational trust level in hotels operating through employeesevaluation
- Tez No: 687937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY EKİN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Turizm endüstrisi emek-yoğun yapıda ve genellikle hizmet üretilip hizmet sunulan bir endüstridir. Bu sebeple turizm işletmelerinin karlılığı açısından insan faktörü çok önemli bir rol oynamaktadır. İşletmeler amaç ve hedeflerine ancak çalışanların başarısı ile ulaşabilirler. Çalışanlar ise güven duyduğu ve yüksek düzeyde tatmin sağladığı örgütler de verimli olabilirler. Bu çalışma, otel işletmelerinde görev yapan çalışanların örgütsel güven düzeylerinin, demografik özelliklerle farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç. çerçevesinde, Elazığ ve Tunceli ilinde faaliyet gösteren 4 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 320 kişi üzerinde bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Anket tekniği ile toplanan araştırma verileri, istatistik paket programları aracılığıyla analize tabi tutulmuştur. Veriler, bilgi formu ve örgütsel güven ölçeği ile toplanmış yüzdelik, Bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleri ile analiz edilmiştir.Araştırmada yaşa,eğitim düzeyine, çalışılan birime ve gelir durumuna göre örgütsel güven ve alt boyutlarının farklılaşmadığı belirlenmiştir. Buna karşın araştırmada, örgütsel güven düzeyinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada, çalışanların örgütsel güven düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism industry is a labor-intensive and generally service-produced industry.For this reason, the human factor plays a very important role in the profitability of tourism enterprises.Businesses can achieve their goals and objectives only with the success of their employees.Employees, on the other hand, can be productive in organizations that they trust and provide a high level of satisfaction.This study aims to determine whether the organizational trust levels of employees working in hotel businesses differ with demographic characteristics.For this purpose, a survey work was conducted on 320 people working in 4-star hotel enterprises operating in Elazığ and Tunceli province.Research data collected by the survey technique were analyzed through statistical package programs.The data were analyzed with percentage collected with information form and organizational trust scale, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) tests.In the study, it was determined that organizational trust and its sub-dimensions did not differ according to age, education level, department and income rate.On the other hand, in the study, it was concluded that the level of organizational trust differed significantly according to the gender variable.In the study, it was also determined that the organizational trust levels of the employees were high.