Android tabanlı anne ve anne adayları için bilgi paylaşım platformu
Android based information sharing platform for mothers and pregnants
  1. Tez No: 468286
  2. Yazar: EMİNE YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HUMAR KAHRAMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüz teknoloji çağında mobil telefon kullanımı hızla ilerlemekte ve mobil telefon kullanımı ilkokul seviyelerine kadar düşmektedir. Bu yüzden mobil programlama da her geçen gün yeni uygulamalar gün yüzüne çıkmakta ve kullanılmaktadır. Sağlık alanında da bilişim teknolojileri ile her geçen gün artan internet kullanımı mobil programlamaya da yansımaya başlamıştır. Sağlık sektöründe mobil telefonların kullanımı yaygınlaşmakta ve kullanım miktarı da artmaktadır. İnsanlarımız herhangi bir şikâyet olduğu anda anında ellerinin altındaki telefonlardan araştırmalar yapmakta ve doktora gitmeden bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır. Bu sebepten dolayı anne adayları hamile olduğunu öğrendikten sonra her hafta düzenli olarak online sitelerden bebekleri hakkında ve hamilelikleri ile ilgili bilgiler almaya çalışmaktadır. Bebekleri dünyaya geldikleri andan itibaren çocuklarının gelişimleri hakkında araştırmalar yapmaya devam etmektedirler. Bu tez çalışmasında anne ve anne adayları için bir android tabanlı uygulama geliştirildi. Bu uygulama vasıtasıyla anneler 0-2 yaş çocukları için takip etmeleri gereken aşı bilgileri, anne adayları için ise hafta hafta gebelik bilgilerinin takip edebilecekleri bir uygulama tasarlanmış oldu. Anne ve anne adayları sisteme üye olarak birbirleriyle bilgi paylaşımı, birbirlerine soru sorma, mesaj gönderme işlemlerini de yapabileceklerdir. Böylelikle hem doktor taraflı hem de anne ve anne adayları açısından bir paylaşım platformu ve iletişim kanalı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's technology age, the use of mobile phones is advancing rapidly and the use of mobile phones is falling to primary school levels. As a result, mobile applications are being used and used every day. In the medical field, the increasing use of information technologies has also started to be reflected in mobile programming. The use of mobile phones in the health sector is becoming widespread and the amount of usage is also increasing. Our people are investigating any complaints and instantly from the phones under their hands and trying to be knowledgeable without going to the doctor. Because of this reason, mothers are trying to get information about their babies and pregnancies from online sites regularly every week after learning that they are pregnant. They are still doing research on the development of their children after they become mothers. In this thesis, an android based application was developed for mother and pregnants. Through this application, an application was designed to follow vaccination information for mothers 0-2 year old children and weekly pregnancy information for pregnants. Mothers and pregnants will be able to share information, ask questions and send messages to each other as members of the system. In this way, a sharing platform and communication channel was created both from the point of view of both physician and mother and mother candidates.