Sağlık kurumlarında yöneticilik, liderlik ve motivasyon (Bursa İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı birimler çalışanları örneği )
Management, leadership and motivation in health institutions (The sample of employees in Bursa Provincial Directorate of Health and organizational units)
- Tez No: 468355
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hızla değişimin yaşandığı günümüzde, değişen ve gelişen ekonomik ve sosyal koşullar karşısında sağlık örgütlerinin rekabet gücünü etkileyen faktörlerden birisi de sağlık kurumu yöneticisi durumunda olan kişilerin sahip olduğu liderlik gücüdür. Sağlık örgütünün işleyişinde rol alan, çalışanları ikna ve motive eden, onlarla etkin iletişim içerisinde bulunan ve değişime hazırlayan liderler kurumlarında etkinliği sağlayabilir, görevdeşlik oluşturabilir. Günümüzde sağlık örgütlerinin yönetimlerinde, liderlik ve motivasyon yaklaşımlarının etkin şekilde uygulanmasının verimlilik artışında en önemli değişken olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple sağlık kurumları yöneticilerinin iş ortamının özellik ve gereksinimlerini gözlemleyip değişiklikleri iyi algılamaları, çalışan profilini göz önünde bulundurarak, kendilerine en uygun olacak şekilde yönetim, liderlik ve motivasyon yöntemlerini belirlemeleri gerekmektedir. Çalışmanın teorik bölümü tarihçi metot ve kaynak taraması tekniğiyle, uygulamalı bölümü alan araştırması metodu ve anket tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Teorik bölümde, yöneticilerin sahip olması gereken liderlik davranışları, sağlık kurumlarının kendine has özellikleri, etkin ve verimli çalışma ortamı oluşması için uygulanması gereken motivasyon teknikleri açıklanmıştır. Uygulamalı bölümde ise, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı birimlerinde liderlik ve motivasyon sürecinin detaylı şekilde incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a World of rapid change, due to the changing and improving economic and social conditions, leadership power of the managers of the health institutions is one of the important factors that affect competitiveness of the health organizations. Leaders who play a role in the management of health organizations, who have an ability to convince and motivate the employees, who can develop effective communications with them and prepare them for change can provide effectiveness and synergy in their institutions. In our day, it is the fact that effective application of the leadership and motivation methods is the most important factor in the management of health organizations. Therefore, the managers of these health organizations should carefully observe the characteristics and requirements of the work environment and should comprehend the changing conditions, also in consideration of employee profiles, leaders should identify the optimal management, leadership and motivation methods for themselves. In this study, historical method and literature review method were used in theoretical part, field study and survey methods were used in application part. In theoretical part, it is explained that the leadership behaviors that managers should perform, idiosyncracies of the health institutions, motivation techniques that should be applied to provide efficient and productive work environment. In the application part, leadership and the process of motivation in Bursa Provincial Directorate of Health and in its organizational units were examined in detail.