Medeni Yargılama Hukukunda davada teminat
Cautio judicatum solvi in case at Civil Procedding Law
  1. Tez No: 468485
  2. Yazar: YUSUF TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hak arama hürriyeti, demokratik hukuk sistemlerinin temelini oluşturur ve bunun sağlanması esas itibariyle yargı mercileri eliyle gerçekleştirilir. Hak arama hürriyeti ile, diğer tüm hak ve hürriyetlerin gerçekleşmesi ve denetimi sağlandığından hak arama hürriyeti, tüm hak ve hürriyetlerin anahtarı niteliğindedir. Hak arama hürriyeti kapsamında, yargı mercilerinde dava açma ve takipte bulunmanın; kural olarak herhangi bir sınırlamaya tabi olmaması esastır. Bununla birlikte kanun koyucu tarafından, yargılamada taraflar arasındaki menfaat dengesini sağlama veya ortaya çıkması muhtemel zararları telafi amacına yönelik olarak bu ana kurala bazı istisnalar öngörülmüştür. Teminat kurumu da bu anlamda hak arama hürriyetinin kullanımını sınırlayıcı nitelikte istisnalardan biridir. Çalışmada teminat kavramı, teminatın amacı, hukuki niteliği, teminat kurumunun hak arama hürriyeti ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında ele alınması ve teminat gösterilecek haller ile mecburi dava arkadaşlığında teminat gösterilmesi; teminatı gerektirmeyen durumlar ile teminatın tutarı, şekli ve gösterilme zamanı; teminat gösterilmesinin sonuçları ve teminatın iadesi ile teminatın iadesi usulü konuları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Freedom to claim rights consists of basis of democratic constitutional state systems and materialization of this freedom is basically come to life by the means of court authorities. As the freedom to claim rights makes it possible the fulfilment and control of the other rights and freedoms, the freedom to claim rights is master key for all rights and freedoms. As a rule it is basis that there is no restriction on the application of filing an action before the court and the court of enforcement in terms of the freedom to claim rights. However, some exceptions are prescribed apart from the main rule by the legislator in order to provide balance of benefits between parts and compensate probable loss which will be able to occur after the court procedure. In this sense, as an institution cautio judicatum solvi (security for costs) is one of the restrictive exceptions in using of freedom to claim rights. It is tackled in this essay the concept of cautio judicatum solvi, its objective and legal character, its importance in terms of freedom to claim rights and the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, situations requiring security for costs, depositing of security for costs in the case of compulsory joinder of parties in civil actions, situations not requiring security for costs, and amount and quantity, form and time of security for costs, result of depositing of security for costs and the return of security for costs and form of its return.