Kara para akalama ile mücadelede uygulanan mali politikalar
Financial policies applied in combating money laundering
  1. Tez No: 652204
  2. Yazar: MEHMET FEYZİ BİRGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KILDİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kara para aklama kavramı, illegal ya da kaynağı açıklanamayan yöntemlerle elde edilen paranın, bir takım hilelerle kanunlardaki boşluklardan ve finansal tekniklerden yararlanarak mali sisteme sokulması ve yasal hale getirilmesi yani“aklanması”dır. Kara paranın aklanmasında kişi ya da kurumlar tarafından tarih boyunca çok sayıda yöntem ve teknikler kullanılmıştır. 1980'lerden sonra küreselleşmenin ortaya çıkması, finansal teknikler ve finansal teknolojilerdeki gelişmelere bağlı olarak kara para aklama yöntemlerindeki çeşitlilik de artmıştır. Kara para aklamanın amacı, suçun finansmanının sağlanması, yasadışı gelir elde edilmesi, vergi kaçırmak, manipülasyon, terörün finansmanı vb. gibi yasa dışı alanda işlemler yapabilmektir. Devletler ise kamu mali denetim ve yasal önlemler alarak kara para ile mücadele etmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda yasa dışı paranı dolaşımını tespit etmek, izlemek ve engellemek cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Kara para ile mücadelede devletler kendi içinde önlemler aldıkları gibi diğer devletlerle de işbirliği ve bilgi paylaşımı yapmaktadır. Zira sınır aşan örgütlü suç organizasyonlarıyla mücadele edebilmek için uluslararası işbirliği gerekmektedir. Bu kapsamda devletler, kendi iç hukuklarında yasal düzenlemeler yaparken aynı zamanda diğer devletlerle de bir takım konvansiyon, protokol, ortak faaliyet ve ilkesel kararlar önlemler almaktadır. Her ne kadar işbirliği yapılsa da ve önlemler alınsa da mali sistemin sunduğu çok geniş olanaklar, yasal boşluklar, yetersiz mücadele, rüşvet vb. gibi nedenlerden dolayı kara para ile tam olarak mücadele edilememektedir. Bu çalışmada kara para kavramı, kara para aklamada kullanılan yöntemler, yasal önlemler, devletler arası işbirlikleri ve bazı ülkelerin uygulamaları hakkında açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of money laundering is the introduction and legalization of money obtained through illegal or unexplained methods, by making use of the gaps in the law and financial techniques through some frauds. Many methods and techniques have been used throughout the history by individuals or institutions in money laundering. Due to the emergence of globalization after 1980s, developments in financial techniques and financial technologies, diversity in money laundering methods has also increased. The purpose of money laundering is to finance crime, earn crime income, tax evasion, manipulation, terrorist financing, etc. to make transactions in an illegal area such as. States, on the other hand, try to fight against money by taking public financial control and legal measures. In this context, criminal sanctions are applied to detect, monitor and prevent illegal money circulation. States take some measures to combat money laundering. It also collaborates and shares information with other states. This is because international cooperation is required to combat cross-border crime organizations. In this context, while the states make legal regulations in their own domestic laws, at the same time, some conventions, protocols, joint activities and principled decisions are taken with other states. Although cooperation and precautions are taken, it is not possible to fight against money in full due to the vast opportunities, legal gaps, insufficient struggle and bribery offered by the financial system. In this study, explanations about methods used in money laundering, legal measures, cooperation between states and applications of some countries were made.