Levrek (Dicentrarchus labrax L.) lavralarında (o-45 gün) hava kesesi oluşumu ve lavral gelişim üzerine olan etkileri
Occurance of swimbladder at sea bass larvae (o-45 days) and effect on larval development
- Tez No: 46860
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BELGİN HOŞSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZ LEVREK (Dicentrarchus labrax (JL)) LARVALARINDA (O - 45 GÜN) HAVA KESESİ OLUŞUMU VE LARVAL GELİŞİM ÜZERİNE OLAN ETKİLERİ Bu araştırmada 0-45 günlük dönemde levrek larvalarında hava kesesi gelişiminin larvalar üzerindeki gelişme, yaşama yüzdesi ve deformasyona olan etkileri tuzluluk ve yüzey temizleme faktörleri değiştirilerek saptanmaya çalışılmıştır. Normal deniz suyu kullanılan K-l, K-2, K-3 ve K-4 tanklarından K-l ve K-2 tanklarının yüzeyi temizlenirken, K-3 ve K-4 tanklarının yüzeyi temizlenmemiştir. Deneme süresince K-l ve K-2 tanklarında hipertrophi görülmüştür. K-4 tankında 9. günde larva kalmaması üzerine iptal edilmiştir. K-3 tankında % 0.3lük yaşama oram bulunurken, K-l tankında % 2.02, K-2 tankında % 1.01 yaşama oram tespit edilmiştir. %o 26 tuzluluk kullanılan K-5, K-6, K-7 ve K-8 tanklarında K-5 ve K-6 tanklarının yüzeyi temizlenmiştir. Bu tanklardan K-5'te hipertrophiye rastlanmıştır. K-5 tankında hipertrophi görülmesine rağmen uygulanan protokole cevap vermiş ve % 24 yaşama oranı tespit edilmiştir. K-6 tankında ise yaşama oranı % 30.96 olmuştur. Diğer tanklardan K-7'de ise % 4.01, K-8 tankında ise % 3 yaşama oram tespit edilmiştir. Hava kesesi gelişiminde %0 26 tuzluluktaki tanklarda % 86.5 olan oran, normal deniz suyu tuzluluğunda % 69.5 olmuştur. Hava kesesi oram düşük olan tanklarda gelişim düşük, deformasyon oram yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
vııı ABSTRACT OCCURANCE OF SWIMBLADDER AT SEA BASS (DICENTRARCHÜS LABRAXL.) LARVAE (0-45 DAYS) AND EFFECTS ON LARVAL DEVELOPMENT In present study effect of swimbladder present at sea bass İarvae in 0 - 45 days period by changing salinity, water surface cleaner factors on development, survival rate and deformation of larvae has been investigated. Normal seawater has been used at K-l, K-2, K-3 ve K-4 tanks while surface cleaners were using at K-l, K-2 and not K-3, K-4. During the investigation hipertropghy has been determinated at K-l and K-2 tanks. K-4 tank has been canceled because of mortality at 9. day. Survival rate has been 0.3 % at K-3 tank, 2.02% at K-2 tank, 1.01 % at K-2 tank. During the studies water salinity was 26%o at K-5, K-6, K-7 and K-8 tanks while using surface cleaners at K-5 and K-6. Hypertrophy has been determinated at K-5 tank but at the same tank survival rate was % 24 as aresult of feeding regime. Survival rates were 30.96 % at tank, 4.01 % at K-7 tank and 3 % at tank K-8 tank. Swimbladder development was 5 86.5 at 26 %o salinity and69.5 % at normal seawater. Development was low and deformation rate was high at the tanks that swimbladder occurance in low rate.