2014-2015 süper Lig Süleyman seba Sezonunda oynanan futbol maçlarında atılan şutların bölgesel analizi ve başarıya olan etkisi
Regional analysis of the shots made in the football matches played in 2014-2015 Super League Suleyman Seba season and its effect on success
- Tez No: 468715
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN SUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı 2014-2015 Süper Lig Süleyman Seba Sezonu'nda oynanan futbol maçlarında ceza sahası içinden ve ceza sahası dışından kaleye atılan şutların bölgesel analizini incelemek ve ligi puan durumunda ilk 3 sıra ile son 3 sırada bitiren takımlar arasındaki farkları tespit etmektir. Çalışmada 18 takımın birbiriyle oynadığı 306 lig maçında kaleye atılan 6812 şutun 637'si gol ile sonuçlanmıştır, ancak kafa ile atılan, kendi kalesine atılan, penaltıdan atılan ve duran toptan atılan goller bu sayılara dahil değildir. Değerlendirmeye alınan şutlar kaleyi bulan ve bulmayan, ceza sahası içi ve ceza sahası dışı olarak futbol analiz programında ayıklanmıştır. Verilerin toplanmasında Mathball bilgisayarlı analiz programı kullanılmıştır. Atılan şutlar ceza sahası içi ve ceza sahası dışı olarak ayrılmış, kaleyi bulan ve kaleyi bulmayan olarak gruplandırılmış olarak Excel programına aktarılmıştır. İstatistiki değerlendirmelerde ise SPSS paket programı kullanılmıştır. Tüm takımların ve ligi ilk 3 ve son 3 sırada bitiren takımların ceza alanı içindeki ve dışındaki şut, isabetli şut ve gol sayılarının ortalamaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını tespit etmek için Ki kare (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the regional analysis of the shots inside and outside of the penalty area in the football matches played in 2014-2015 Turkish Super League Süleyman Seba Season and to look at the differences between the top 3 and the bottom 3 teams in terms of league points. According to this study, 637 out of 6812 shots in 206 league matches in which 18 teams have played against each other was found the net, however, such figures did not involve header goals, own goals, penalty goals, and free kicks. It was sorted out such shots as finding the net or not and inside and outside of the penalty area through a football analysis program. Mathball computerized analysis program was used to data collection. They were categorized as inside and outside of the penalty area and as finding and not finding the net and are transferred into the Excel. SPSS package program was used for statistical evaluations. In order to determine whether there was a significant difference between the average of all teams and the teams that finished in the top 3 and the bottom 3 for their number of shots, shot on goal and goals inside and outside the penalty area, significance test (student t test) of the difference between the two independent groups and Chi-square (p0,05).