Ortodontik tedavi gereksinim algısı ve IOTN ile ölçülen ortodontik tedavi gereksiniminin hasta, hasta yakını ve farklı branşlardaki hekimler arasında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of perception of orthodontic treatment need and iotn measured orthodontic treatment need between patient, patient relatives and physicians in different branches
  1. Tez No: 468939
  2. Yazar: NAZLI OĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVENÇ BAŞARAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada amacımız, hastaların, ebeveynlerinin, prostodontistin ve pratisyen diş hekiminin ortodontik tedavi gereksinim algısı ve maloklüzyon algısını, ortodontist tarafından ölçülen objektif tedavi gereksinimi ile karşılaştırmaktır. Böylece hastaların ortodontik tedavi gereksinimleri saptanmış, hasta ve yakınlarının ortodontik probleme yönelik farkındalıkları araştırılmıştır. Ayrıca ortodontistin ölçtüğü ortodontik tedavi ihtiyacı ile karşılaştırılarak pratisyen diş hekimi ve protez bölümü hekiminin algı farklılıkları var ise ortaya konulup hasta yönlendirebilme konusundaki yeterlilikleri değerlendirilmiştir. Çalışmamızda Dicle Üniversitesi'ne başvuran 12 yaş ve üstü 400 hasta ortodontik tedavi gereksinimi açısından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme ortodontist tarafından Ortodontik Tedavi İhtiyacı İndeksi (IOTN) nin Dişsel Sağlık bileşeni (DHC) ve Estetik Bileşeni (AC) kullanılarak yapılmıştır. Hastalara ve ebeveynlere anket formu doldurtularak cinsiyet, yaş, eğitim durumu, sosyal ve ekonomik durumları hakkında bilgi toplanmıştır. Cinsiyet, yaş ve eğitim durumu gibi faktörlerin tedavi ihtiyacına ve tedavi ihtiyacı algısına olan etkisi değerlendirilmiştir. Hasta, ebeveyn, prostodontist ve pratisyen hekimi IOTN indeksinin AC bileşenini ve VAS skalasını değerlendirmişlerdir. AC skorları maloklüzyon algısını, VAS skorları ise tedavi gereksinim algısını göstermektedir. Araştırmamızın sonucuna göre, hastaların yaş grupları, cinsiyetleri ile objektif tedavi ihtiyaçları arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Hastaların yaş grupları, cinsiyetleri ve eğitim durumları ile tedavi gereksinim algıları arasında da anlamlı ilişki bulunamamıştır. Ebeveyn eğitim durumu ile ebeveyn tedavi gereksinim algısı arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bu farkın okuryazar olmayan ve ortaokul eğitim düzeyindeki ebeveynlerden kaynaklandığı bulunmuştur. Genel olarak hasta ve ebeveynlerin subjektif algılarının benzerlik gösterdiği ancak hekimlerin algılarından farklılık gösterdiği söylenebilir. Pratisyen diş hekimi ve prostodontistin maloklüzyon algıları ve tedavi gereksinim algıları ortodontistinkine yakın bulunmuştur. Sonuç olarak, ortodonti kliniğine başvuran hastaların IOTN ile değerlendirilmesi, hasta ve ebeveynin tedavi konusundaki algılarının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Pratisyen diş hekimi ve prostodontistin ortodonti kliniklerine hasta yönlendirme konusunda yeterli oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to compare patient, parent, prosthodontist, and general dental practitioner perceived need for orthodontic treatment and perceived malocclusion in relation to normative orthodontic treatment need as measured by orthodontist. Thereby patients orthodontic treatment need is determined and awareness of both patient and parent about orthodontic problem has evaluated. Also perception of general dental practitioner and prosthodontist is compared to orthodontic treatment need determined by orthodontist and their proficiency for patient reference is evaluated. 400 patients aged 12 years and older evaluated in terms of orthodontic treatment referred to Dicle University School of Dentistry Department of Orthodontics. This evaluation is done by orthodontist using Dental Health (DHC) and Aesthetics (AC) Component of Orthodontic Treatment Need Index (IOTN). Questionnaire form is filled up by patients and parents regarding sex, age, education, social and economic status. Effect of factors such as sex, age and education on treatment need and perception pf treatment need is evaluated. Patient, parent, prosthodontis, and general dental practitioner evaluated AC component of IOTN index and VAS scale. AC scores represent malocclusion need and VAS scores represent perceived treatment need. Depending on our results of our research no significant relation is found between age groups and genders of patients, and objective treatment need. There is also no significant relation is found between age groups, genders, and education levels of patients and perceived treatment need of patients. Significant relation is found between education levels of parents and parental perceived treatment need. This difference is found to be based on illiterate parents and parents at middle school education level. Generally it can be concluded that subjective perception of patients and parents are similar but different from perception of practitioners. Malocclusion and treatment need perception of general dental practitioner and prostodonthist is found similar to perception of orthodontist. As a result patients referred to orthodontics clinic are required to be evaluated by IOTN and both perception of patient and parent should be considered. It can be concluded that general dental practioner and prosthodontist is sufficient for patient referring to orthodontic clinic.