The effect of supply chain transparency and agility on intention to adopt blockchain among SMEs
Tedarik zinciri şeffaflığının ve çevikliğinin KOBİ'lerde blockzinciri kabul etme niyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 897947
  2. Yazar: YAHYA AYAD SHAKIR SHAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ESİN DELİPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, tedarik zinciri çevikliği ve şeffaflığının Irak'taki küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından blockchain teknolojisinin benimsenmesini nasıl etkilediğini incelemekti. Veriler, Irak'ın Bağdat kentinde yemek hizmeti sektöründe faaliyet gösteren 24 küçük ve orta ölçekli işletmeye dağıtılan bir anket kullanılarak toplanmıştır. Veri toplamak için tesadüfi örnekleme teknikleri kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon ve regresyon analizi kullanıldı. Sonuçlar, tedarik zinciri çevikliği ve şeffaflığı ile blockchain teknolojisinin benimsenmesi arasında önemli bir pozitif ilişki olduğunu gösterdi. Ayrıca tedarik zinciri şeffaflığının ve çevikliğinin blockchain sisteminin benimsenmesine etkisini değerlendirmek için bir regresyon analizi yapıldı. Sonuçlar, tedarik zinciri çevikliği ve şeffaflığının blockchain sisteminin benimsenmesinde güçlü ve olumlu bir etkisi olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to examine how supply chain agility and transparency impact the adoption of blockchain technology by small and medium-sized enterprises in Iraq. Data were collected using a questionnaire distributed to 24 small and medium-sized enterprises in the food service sector in Baghdad, Iraq. Random sampling techniques were used to collect data. Correlation and regression analysis were used to examine the relationship between the variables. The results showed a significant positive relationship between supply chain agility and transparency and the adoption of blockchain technology. In addition, a regression analysis was conducted to evaluate the impact of supply chain transparency and agility on the adoption of the blockchain system. The results showed a strong positive effect of supply chain agility and transparency on the adoption of the blockchain system.