Designing an air reciprocating compressor with capacity 1000lit/min at 6 bars
6 bar 1000 l / d kapasiteli pistonlu hava kompresörü tasarımı
- Tez No: 469052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Basınçlı hava birçok pratik mühendislik uygulaması için temel bir gerekliliktir. Güç makineleri çalıştıran ve birçok servis istasyonunda, hastanelerde, araştırma kuruluşlarında bağımsız bir cihaz olarak kullanılabilen tüm pnömatik esaslı sistemler için kullanılır. İlaveten toz veya granül halindeki malzemelerin pnomatik taşınması için bir kompresör gerekli olup, hava kompresörleri yaygın olarak kullanılır. Kompresör teknolojisi zamanla gelişmekte olup, günümüzde sayısız kompresör tipi mevcuttur, her birinin avantaj ve dezavantajı vardır, ancak bir pistonlu kompresör kompresör halen yaygın olarak kullanılmaktadır. İstenilen güç ve kapasite ve basınçt için kompresörün çoklu aşamalarını kullanarak uygun tasarımla ve yüksek basınçlı ve yüksek akış oranları sunma kabiliyeti bulunmaktadır. Bu çalışmada kompresörün çalışmasındaki genel termo dinamik ve mekanik prensipler kullanılarak, bir 1000 l/dak kapasiteli bir kompresörün, bütün ekipmanları tasarlanmış ve mühendislik hesapları yapılmıştır. Çalışmada kompresörün kapsamlı bir tasarımı konusunu ele alınarak, her kısmın detaylı çalışma teorisi, termodinamik ilişkileri, mekanik tasarım ve boyutlandırılmaları, mühendislik çizimleri oluşturulmuştur. Çalışma pistonlu kompresörler alanında çalışmak isteyen mühendisler için konuyu bütün yönleriyle ele alan spesifik bir örnek olarak faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Compressed air is a basic requirement for many establishments. It drives all pneumatic based systems that can run power machinery and used as a standalone device in many service stations, hospitals, research establishments, transporting and gaseous material require a compressor and air compressors is used almost everywhere. Compressor technology is historic, but today numerous types of compressors exist, with distinct advantage and disadvantage of each, however, he oldest mechanical compressor, a reciprocating compressor is still widely used and has the distinct the advantage of having power and the ability to provide high flow rates, through proper design and to high pressures by using multiple stages of the compressor. The generic thermodynamic understanding of the compressor explained here, Moreover, the entire system, from piping, receivers, dryers, and the ventilation, all play an important role for housing and running a commercial compressor, this project takes the topic of an exhaustive design of a compressor for a particular flow, the entire theory of each section and the detailed work is carried out to establish, Thermodynamic states, the dimension and size of each equipment, the engineering drawing of each part and an implementable model with each part specified is created to clearly establish the underlying principles of designing a reciprocating compressor. The current report takes a compressor design for delivering 1000 lit/min of compressed air at 6-bar pressure, the entire process is shown iteratively to explain the assumptions and subsequent relaxations to make a more practical system design.