Îlm-î Emrâz-ı Dâhiliyye adlı eserin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
The evaluati̇on of transcri̇pti̇on of i̇nternal affai̇rs İlm-i̇ Emrâz-i Dâhi̇li̇yye
- Tez No: 469165
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİT YAŞAR BÜYÜKOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Medical History and Ethics, Folklore, History
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 252
Özet
İnsanoğlunun varolmasıyla beraber hastalıklarda ortaya çıkmıştır. İnsanlar hayatlarını sürdürebilmeleri için hastalıklar ile mücadele etmişlerdir. İnsanlar hastalıkların etkilerini yok etme gücüne sahip olmasalar da bu etkileri en aza indirmeye çalışmışlardır. Doğada varolma mücadelesi gösteren insanoğlu hastalıklara karşı çeşitli yöntemler geliştirmiştir. İlk zamanlarda ilkel nitelikte olan tedavi yöntemleri bilgi ve deneyimlerin artmasıyla birlikte gelişmiş ve olgunlaşmıştır. Hastalık türlerinin artması ve farklı tedavi yöntemlerinin kullanılmasıyla tıp alanında çeşitli dallar ortaya çıkmıştır. Bilim insanları çeşitli hastalıkları ve tedavi yöntemlerini konu alan önemli eserler ortaya koymuşlardır. Çalışma konumuz olan Miralay Doktor Feyzullah İzmidî'nin iç hastalıkları ve tedavi yöntemlerini konu alan“İlm-i Emrâz-ı Dâhiliyye”adlı eseri de tıp alanındaki nadide eserlerden biridir. Tez çalışması olarak seçilen bu eserin transkripsiyonu ve değerlendirilmesiyle tıbbi çalışmalara katkı sağlanması amaçlanmış, ayrıca iç hastalıklarıyla ilgili çalışmalar yürütecek olanlara rehberlik edeceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Also With the existence of mankind diseases have emerged. People, have struggled with diseases for survival. Even if People, have not to power to Destruction effect of diseases they try to this effects. Humans who survival Existence struggle in nature have developed various method. In the first place these methods were principle but with increased knowledge and experience this treatment methods have developed and ripen. With increased of diseases types and the use of different treatment modalities various branches emerged in medical field. Scientists writing important works that about various diseases and treatment methods. İlm-i Emraz-ı Dâhiliye that is the subject to Internal diseases and treatment methods is rare work in medical field. This work is a work of Doktor Feyzullah İzmidi. The aim of this work that selected master thesis contribute to medical work also guiding to people who will work on internal diseases.