The implications of dutch counter-terrorism policies on minority groups
Hollanda'nın terörizmle mücadele politikasının azınlık grupları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 469275
  2. Yazar: AHMED MOHAMOUD İBRAHİM MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Barış Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezin amacı, önleyici terörle mücadele politikalarının Hollanda'daki azımlık grupları üzerindeki etkilerini ve alınan tedbirleri incelemektir. Bun tezin ana odağı, terörle mücadele politikalarının ve önlemlerinin eksikliğini belirlemek Ve mevcut durumunu artırabilecek gelecek çalışmalar için öneriler sunmak olacaktır. Bu önerile Hollanda'daki azınlık grupları ve terörle mücadele politikaları ve önlemlerini geliştirmesine katkı sunacağı öngörülmektedir. Bu tezin temel argümanı, mevcut Hollanda önleyici karşı terörizm yaklaşımının Hollanda'daki etnik azınlıkların insan haklarını ihlal etmiş ve etmekte olduğudur. Bu tez dört bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde, Terörizm ve terörle mücadelenin nasıl anlaşılacağı ve tanımlanabileceği. İkinci bölümde ayrıntılar veriliyor. Mevcut Hollanda önleyici karşı terörizm stratejisi ve yaklaşımı. Üçüncü bölüm Terörle mücadelenin azınlık grupları üzerindeki etkileri hakkında derinlemesine bir analiz yapar ve Terörle mücadele ile insan hakları ihlalleri. Son bölüm, olumsuz etkileri vurgular mevcut terörle mücadele politikalarının ve önlemlerinin Hollanda'da kullanılması. Bu tezin sonucunda ortaya çıkan sonuç, mevcut önleyici terörle mücadelenin Politikalar ve önlemler azınlık gruplarının insan haklarını ihlal eder ve Etnik, ırk ve din temelli ayrımcılık yapmak. Hollanda hükümeti, Azınlıkların“diğerleri”olarak damgalanmasına izin verdi. Bu tezin sonucunda ortaya çıkan sonuçta önleyici terörle mücadele politikaları ve tedbirlerinin azınlık gruplarının insan haklarını ihlal ettiği ve etnik, ırk ve din temelinde ayrımcılık yaptığı söyleniyor. Hollanda hükümeti, azınlıkların“diğerleri”olarak damgalanmasına izin verdi. Hollanda'daki azınlık gruplarının konumunu iyileştirmek için bu tez, herkesin insan haklarını kullanması ve mevcut terörle mücadele politikaları ve önlemlerinin geliştirilmesi için gelecek çalışmalar için birkaç öneri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the effect of the preventive counter-terrorism policies and measures on minority groups in the Netherlands. The main focus of this thesis will be to determine the deficiency of the counter-terrorism policies and measures and to give suggestions for future studies, which can improve the current position of minority groups in the Netherlands and the counter-terrorism policies and measures. The main argument of this thesis is that the current Dutch preventive counter-terrorism approach is discriminating and violating the human rights of ethnic minorities in the Netherlands. This thesis is organised into four parts. Part one provides an insight on how terrorism and counter-terrorism can be understood and defined. Part two elaborates the current Dutch preventive counter-terrorism strategy and approach. The third part gives an in-depth analysis on the effect of counter-terrorism on minority groups and human right violations by counter-terrorism. The last part highlights the negative effect of the current counter-terrorism policies and measures being used in the Netherlands. The conclusion that comes out of this thesis argues that the current preventive counterterrorism policies and measures do violate human rights of minority groups and are rather discriminating based on ethnic, race and religion. The Dutch government have allowed stigmatising of minorities as the 'others'. In order to improve the position of minority groups in the Netherlands, this thesis gives a few suggestions for future studies, in order for everyone to exercise their human rights and the improvement of the current counter-terrorism policies and measures.