Sürdürülebilir moda kavramına kullanıcı-odaklı tasarım seti yaklaşımı
User-centered design kit approach for the concept of sustainable fashion
  1. Tez No: 469354
  2. Yazar: SEVGİ GAYE AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA AĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma kapsamında sürdürülebilir moda kavramı, bu kavrama yönelik çeşitli projeler, strateji ve uygulamalar derlenerek değerlendirilmiştir. Yapılan işlerin kullanıcılar üzerinde ne kadar etkili olduğu, onların istek ve ihtiyaçlarında ne oranda katkı sağladığı; kısacası tasarlanan ürünle kullanıcı arasındaki bağlantının nasıl olduğu araştırılmıştır. Araştırmaya, kullanıcı ön plana çıkarılarak tasarım sürecine nasıl dahil edilebilir ve tek bir ürünle birden fazla isteğe ve ihtiyaca nasıl çözüm bulunabilir sorularıyla yola çıkılmıştır. Sorulara bulunacak cevaplara ulaşmak için iki yöntem kullanılmıştır. Modanın önemli ve yeniliğe açık tüketici kitlesi olarak değerlendirilen üniversite öğrencileri, araştırmanın evrenini oluştururken örneklem grubu olarak Ankara'daki öğrencilere anket geliştirilmiştir. Böylece ilk yöntem olan genel tarama modeliyle elde edilen verilerle anket ölçme aracıyla hedef kitle değerlendirmesi yapılmıştır. İkinci yöntem ise hedef kitleye yönelik olarak tasarlanacak tasarım seti için genellikle web tasarımında kullanılan persona ve senaryo oluşturma yöntemidir. Oluşturulan persona ve senaryoya uygun olarak, sürdürülebilir moda için yeni bir öneri olarak düşünülen tasarım seti (kiti) hazırlanmıştır. Modüler yedek parçalardan oluşan ve isteğe göre farklı modellere dönüşebilen, değiştirilebilir bir bluzan gömlek seti tasarlanmıştır. Bu öneriyle kullanıcıların tasarıma dahil olması, kumaş israfının önüne geçilmesi ve bir ürünle birden fazla isteğe cevap bulunabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of research, the concept of sustainable fashion is evaluated by gathering various studies, strategies and practices devoted to the concept. The effect of the designs on the user, how much the user's needs and desires are fulfilled; in short the relation between the designed product and the user is investigated. As a starting point, the following problems are considered: How to include the user in the design process by focusing on the user and how to find a solution to several needs and desires with one product. In order to reply these questions, two methods were used. A questionnaire was created for the university students in Ankara. These students are selected as the sample since they are considered to be the target audience of fashion and open to innovation. The first method consists in determing the questionnaire, based on data obtained by the general review model, to assess the target audience. The second method is the creation of Personas and Scenarios, which are generally used in web design to identify the target users. As a new approach to sustainable fashion, a design kit is prepared based on the Personas and Scenarios. A modifiable blouse shirt kit that consists of modular spare pieces and, if necessary, transformable to different models is prepared. This approach aims to include the users in design, prevent fabric waste and respond to several needs with one product.