The image of woman in the view of Ernest Hemingway and Naguib Mahfouz
Ernest Hemingway ve Necip Mahfouz'da kadın
- Tez No: 469807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ŞEKERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çoğu eleştirmen Ernest Hemingway ve Necip Mahfuz'un kadına bakış açısını, Hemingway'ın kadını aşağılayıcı, hor gören, kötü veya metres gibi olumsuz özellikleriyle ön plana çıkardığını iddia ederek, kadını yıkıcı, öldürücü sıfatlarıyla tanımladığını söyler. Bu tezin amacı ise, bu suçlamaların ve öne sürülen olumsuz yorumları reddetmek ve aksini ispat etmek için yazılmıştır. Necip Mahfuz için de durum farklı değildir. Mahfuz'un kadınları ''yoldan sapmış'' olarak gösterdiğini söyleyen birçok eleştirmen olmuştur. Mahfuz'un bu tavrını zaman zaman kadın yazarlar bile eleştirmiş ve kendisine karşı ölüm tehditleri savuranlar olmuştur. Bu tez, yukarıda sözü geçen suçlamaların yersiz olduğunu ispatlamaya çalışmaktadır. Bu çalışma, her iki yazarın da kadınlar hakkında oluşturduğu bilincin, yeniden değerlendirmeye ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Bu tez her iki yazarında kadınlar hakkındaki olumsuz izlenimlerinin nedenlerini ortaya koyar ve aynı zamanda kadınların sosyoekonomik durumlarını değerlendirip, onların hangi şartlar altında meydana geldiğini ve bu şartlardan nasıl etkilendiklerinin araştırmasını, baskılandıkları durumlarda hangi zorluklarla başa çıktığını, bu zorlukları aşmak için sarf ettikleri çabayı okuyucusuna sunmaktadır. Sonuç olarak, bu tez iki farklı coğrafyada yaşayan ve farklı kültürlere sahip bu iki yazarın, kadınlara verdiği önemin, onların hayatları ve onurları için gösterdikleri ilginin söz konusu suçlamaların aksine, oldukça farklı olduğunu ortaya koyar ve Doğu Batı çatışmasının aksine her iki yazarın da kadınlar üzerinde önemle durduğunu ispatlar.
Özet (Çeviri)
This thesis studies how the American writer Ernest Hemingway and the Egyptian writer Naguib Mahfouz presented their female characters', and the way they dealt with them. Most of the critics utterly demeaned their works and criticized their female characters' choice very severely. They used to call them a submissive, or a perfect mistress. Critics also used to charge the two writers as women enemy. However, this thesis refutes them and shows that they are far from truth. This study tries to show that Ernest Hemingway and Naguib Mahfouz's women characters should be positively reevaluated. This thesis helps to find out the facts and the reasons behind the bad acts of the heroines of both writers and to view the situations that forced them to choose a particular road to walk through. Finally, this thesis shows the role of religion and war in the life of women in both writer's works and ensures that the both writers who are from different societies and different geographic locations, had a hidden sympathy towards women.