Medya-siyaset ilişkisi bağlamında X ve Y kuşaklarının siyasal davranışında sosyal medyanın etkisi: Gaziosmanpaşa ilçesinde bir araştırma
The effect of social media on the political position of X and Y businesses in the context of media-political relationship: A research in the Gaziosmanpasa
  1. Tez No: 469896
  2. Yazar: HASAN ASIĞBULMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDRET ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Siyasal davranış, bireylerin toplumsal olaylar karşısında sergilemiş oldukları davranışlar bütünüdür. Siyasal davranışlar çeşitli faktörlerle şekillenebilmektedir. Siyasal kültür de, siyasal davranışların şekillenmesinde etkili olan önemli faktörlerden biridir. Siyasal davranışın bir göstergesi olan siyasal katılım ise demokrasinin vazgeçilmez unsurlarının başında yer almaktadır. Siyasal katılımı etkileyen birçok unsurdan söz edilmekle birlikte, son dönemlerde siyasal bilgi akışı açısından yeni medya organlarının etkisi giderek artmaktadır. Araştırmada, medya-siyaset ilişkisi bağlamında sosyal medyanın siyasal katılımdaki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın evrenini İstanbul-Gaziosmanpaşa ilçesinde yaşayan X ve Y kuşağı yaş aralığındaki kişiler oluşturmaktadır. Bu kapsamda 620 kişi ile yüz yüze görüşerek anket uygulaması yapılmıştır. Sonuçlar SPSS istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Veriler; frekans ve yüzde hesaplamaları, crosstabs analizi, faktör analizi, korelasyon analizi, normallik testi, mann whitney u testi, kruskal-wallis ile analiz edilmiştir. Yapılan çalışmada; faktör analizi ile elde edilen üç önerme üzerinden analizler yapılmıştır. Elde edilen verilere göre, X ve Y kuşaklarının siyasi tercihleri ile sosyal medyayı takip düzeyleri arasında, sosyal medyanın etkisi faktörü ile X ve Y kuşaklarının siyasi tercihleri arasında ve sosyal medyanın yönlendiriciliği faktörü ile X ve Y kuşaklarının siyasi tercihleri arasında da anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Cinsiyet ile sosyal medyayı takip faktörü arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Sosyal medyanın yönlendiriciliği ile eğitim arasında hem pozitif yönlü hem de anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Sosyal medyayı takip düzeyleri ile eğitim arasında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Political behavior is the combination of behaviors which individuals show in social events. Political behavior can be shaped by various factors. Political culture is also one of the important factors influencing the shape of political behavior. Political participation, which is a demonstration of political behavior, is at the top of the indispensable elements for democracy. Although there are many factors affecting political participation, the effect of new media organs on the flow of political information has been increasing in recent years. In the research, the effect of social media on political participation in the context of media-politics relation was examined. The universe of the work is composed of the people in the age zone X and Y who live in Istanbul-Gaziosmanpaşa province. In this context, face to face meetings with 620 people survey were carried out. The results were evaluated with SPSS statistical program. Data; were analyzed with Frequency and percentage calculations, crosstabs analysis, factor analysis, correlation analysis, normality test, mann whitney u test, kruskal-wallis. In the conducted study, analyzes were made on three propositions obtained by factor analysis. According to the obtained data; a meaningful relationship could not be established between the political preferences of the X and Y generations and social media follow-up levels, the social media influence factor, the political preferences of the X and Y generations, the social media orientation factor and the political preferences of the X and Y generations. There was a significant difference between gender and social media follow-up factor. It was concluded that there was both a positive and meaningful relationship between the orientation of social media and education. The level of follow-up of social media and education between revealed significant difference.