An autoethnographic research in digital re-collection: Art-based inquiry of personal memory
Dijital hatırlama/tekrar-serimde bir otoetnografik çalışma: Sanat-temelli bir kişisel hafıza yoklaması
  1. Tez No: 469955
  2. Yazar: EGEMEN KIRKAĞAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ANDREAS TRESKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, İletişim Bilimleri, Archive, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın konusunu, araştırmacının 10 seneyi aşkın bir süreden beri kullanmadığı ve artık çalışmadığını düşündüğü bilgisayarından“kurtardığı”kişisel dijital koleksiyonu oluşturuyor. Dijital dosya kurtarma prosedurlerinin sayesinde, arastirmacinin dijital parcalari hatirlama/ yeniden toplama ve bu surecin sanatsal ifadesi boyunca odaklandigi soru; Kendi cozumunu sunabilecek, yazili ve sanat nesnesi formunda olusturulan bir kisisel hafiza calismasina nasil ulasilabilir/ elde edilebilir? Niteliksel Araştırmalar'da kişisel deneyimi önceleyen otoetnografi, araştırmacının çabasına uygunluğu bakımından elverişli bir metodoloji olarak nitelendirilmiştir. Araştırma, pratik ve yazımsal çalışmaların birlikte yürütüldüğü bir zeminde idame ettirilmiştir. Otoetnografik araştırma yöntemi; öz-düşünümselliği amaçlayan, araştırma sürecinin incelenebildiği ve dökümantasyonunun yapılabildiği bir biçimde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject-matter of this study is the researcher's personal digital collection that is recovered from his computer which hasn't been used for over 10 years and considered to be not functioning. With the help of digital file recovery procedures, the researcher shares his experiences on re-collecting digital items and the process of artistic expression that serves as the research question that is posed: What would be the potential approaches to a personal memory work - both in written and artistic/practical form- that grants its own reading. Suitable methodology for the researcher's endeavor has been considered to be autoethnography that prioritizes personal experience in qualitative research. The research that leads up to a practical project and a written study has been conducted simultaneously. Autoethnographic research methodology has been used to inspect and document in a way that aims self-reflexivity.