Sağlık kurumlarında çalışanların iletişim ve toplam kalite yönetim algıları ile şiddete maruz kalma ilişkisinin belirlenmesi: Bir alan çalışması
Determination of communication and total quality management perceptions of employees in health institutions and the exposure to severity: A case study
- Tez No: 469974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜRSAN ŞENALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık kurumlarında çalışanların iletişim ve toplam kalite yönetim algıları ile şiddete maruz kalma ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülen bir sağlık kurumu araştırılmasıdır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini basit tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilmiş 173 sağlık personeli oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgilere ilişkin sorular, ikinci bölümde şiddet olaylarına ilişkin sorular, üçüncü bölümde“İletişim Becerileri Envanteri”ve dördüncü bölümde“Toplam Kalite Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada veri analizi SPSS 16 paket programında yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Ayrıca hipotez testleri için t testi, ANOVA testi ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda sağlık kurumlarında iletişim ve TKY çalışmaları ile şiddete maruz kalma arasında ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the health care institutions in order to determine the relationship between communication and total quality management perceptions and exposure to violence in health institutions. Descriptive scanning model was used in the study. The sample of the study consists of 173 health personnel selected by simple random sampling method. Survey form was used as data collection tool in the research. The questionnaire consists of four parts. In the first part, questions about personal information, in the second part questions about violence incidents, in the third section“Communication Skills Inventory”and in the fourth section“Total Quality Management Scale”. Data analysis in the study was done in SPSS 16 package program. In the analysis of the data, descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, standard deviation, minimum, maximum were used. In addition, t test, ANOVA test and regression analysis were performed for hypothesis tests. As a result of the research, it was determined that there is a relation between communication and TQM studies in health institutions and exposure to violence.