Edith Sitwell's poetry and music: Challenge of an individual talent
Edith Sitwell'in şiir ve müziği: Bireysel yeteneğe meydan okumak
  1. Tez No: 469999
  2. Yazar: OLGA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Edith Sitwell'in şiirlerini tez konusu olarak seçmemin nedeni öncelikle şiire olan ilgim ve sevgim ve Sitwell'in kişiliğine ve sanatına hayranlığımdır. İkinci nedeni, modernizme ve deneysel edebiyata olan ilgimdir. Son olarak, avant-garde edebiyatını derinden incelemek ve anlamak arzusudur. Çalışmamın amacı, Edith Sitwell'in şiirinde müziğin anlamını ve önemini araştırmak ve anlayabilmektir. Bu amaca ulaşmak için, Sitwell'in 1910'tan 1940'lara kadar yazdığı şiirlerinin çoğunu inceledim ve dönemin sosyal, kültürel ve tarihi bağlamını analiz ettim. O dönem içirişinde hem modernist müzikte hem de edebiyatta önemli yenilikleri ana hatlarıyla belirttim ve Edith Sitwell'in müziğe düşkünlüğünü nedenini açıkladım. Sitwell şiirleri halka sunmak için tiyatro ve görsel öğeler kullanmaya modernist“sanat birliği”kavramından ilham aldı. Deneyinin bu kısmı şairin kendi sesine ve bir müzik eşliğinde okunan eğlenceli bir şiirinin yaratılmasına yol açtı. Çok sayıda kitap, tez hazırlığı ve eleştirel makale okumuş olarak, Sitwell'in şiir ve müziği eserlerinde sadece kelime ve sunma düzeyinde değil aynı zamanda geleneksel olmayan sayaç, ritim ve belirli kelimelerin kalıbı seçimi düzeyinde ( ünlüler ve ünsüzlerin kombinasyonu) birleştirdiğini de belirttim. Şiirlerinin yapısı, tipik bir modernist müzik parçasının yapısına benzemektedir. Şairin müzik ve şiiri birleştirme girişiminde bulunduğunu, bu özelliğin onun avant-garde sanatının bir parçası olduğu sonucuna ulaştım. Bu yöntemi seçmesinin nedenlerin arasında, Edith Sitwell'in köklü bir aristokrat aileye ait olması, eğitimi ve kişisel nitelikleri sayılabilir. Elbette yirminci yüzyılın başında, Sitwell'e, ahlak ve insanın doğası hakkında yeni estetik biçimlerde sanat eserleri üretmek için ilham veren esas kültürel neden, değişimin boyutudur. Araştırmamın önemi, Edith Sitwell'in bireysel yeteneklerinin ve İngiliz ve dünya avant-garde deneysel şiirinin üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Üstelik çalışma, modernist edebiyatı istediğim seviyede anlamamda ve genel olarak edebi bir deneyin amacını ve önemini kavramında yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
I have chosen Edith Sitwell's poetry as a subject of this thesis, firstly, because of my love for this literary genre and my admiration of Sitwell's personality, secondly, due to my interest in modernism and experimental literature, and lastly, due to my desire to deeply study and understand avant-garde literature. The objective of my study was to explore the meaning and significance of music in Edith Sitwell's poetry, to understand the origin and time limitation of her experiment. For this purpose, I have examined most of Sitwell's poems starting from 1910 until 1940s and analysed social, cultural and historical context of the period. I have also outlined major innovations, both in modernist music and literature, and explained why Edith Sitwell chose them. The modernist concept of“union of arts”inspired Sitwell for using theatrical and visual elements to present poems to public. This part of her experiment had led to creating an entertaining-event-poem, recited with the poet's own voice and under a music accompaniment. Having read numerous books, dissertations, critical essays and articles, I have concluded that Sitwell unites poetry and music in her work not only at the level of vocabulary, but also at the level of non-traditional meter, rhythm and choice of words with particular sound patterns – combination of vowels and consonants. The structure of her poems intended to resemble structure of a typical modernist piece of music. I have concluded that the poet's attempt to unite music and poetry was a part of her avant-garde poetic experiment. The choice of this path is rooted in Edith Sitwell's belonging to an aristocratic family, her education and personal qualities. Of course, it was also the cultural shock in the beginning of the twentieth century that inspired Sitwell to search for new aesthetic forms in speaking about the morality and nature of the human kind. The significance of my research lies in appreciation of Edith Sitwell's individual talent and her impact on British and the world avant-garde experimental poetry. Moreover, my study has helped me understand modernist literature, as well as to realize the purpose and cultural significance of a literary experiment in general.