Farklı aç kalma sürelerinin avcı böcek Oenopia conglobata L. (Coleoptera: Coccinellidae)'nın kanibalistik davranışlarına etkisi
Different hunger period on the cannibalistic behavior of the predatory ladybird Oenopia conglobata L. (Coleoptera: Coccinellidae)
  1. Tez No: 649189
  2. Yazar: HANDAN KUBAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MAMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Tarımsal zararlılara karşı uygulanan çevre dostu mücadele yöntemlerinden birisi de biyolojik mücadeledir. Biyolojik mücadele kapsamında doğal düşmanların insekteryum ortamında kitlesel halde üretilmesi bu yöntemin en önemli aşamalarından birisidir. Bu nedenle insekteryum koşullarında faydalı böceklerin kitlesel halde ekonomik olarak üretilebilmesi için kanibalizmin iyi bir Ģekilde bilinmesi gerekir. Bu çalışma, predatör Oenopia conglobata L. (Coleoptera: Coccinellidae)'nın 25±1 °C sıcaklık, %65±5 orantılı nem ve 16:8 A:K koşullarda en verimli şekilde üretilebilmesi için farklı aç kalma sürelerinin kanibalistik davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla 2019 yılında Harran Üniversitesinde yürütülmüştür. Bu amaçla 12, 24 ve 36 saat aç bırakılan O. conglobata erginlerinin yumurta ve larva üzerinde kanibalistik davranışlarının belirlenmesi için 10 tekerrürlü denemeler kurulmuştur. Farklı sürelerde aç bırakılmış O. conglobata erginlerine 50 adet kendi yumurtası verilip ek besin(Ephestia kuehniella yumurtası) verilmediğinde, 24 saatin sonunda sırasıyla ortalama 20.8, 32.5 ve 40.9 adet, ek besin verilen kontrol grubunda ise sırasıyla ortalama 2.3, 2.9 ve 3.3 adet yumurta tükettiği belirlenmiştir. Kanibalizm oranının ise 12, 24 ve 36 saat açlık durumunda sırasıyla 9 kat, 11 kat ve 12 kat olduğu belirlenmiştir. Farklı sürelerde aç bırakılmış O. conglobata erginlerine 30 adet 1. dönem larva verilip ek besin verilmediğinde, açlık sürelerine göre sırasıyla ortalama 7.8, 8.5 ve 9.2 adet, ek besin verilen kontrol grubunda ise sırasıyla ortalama 1.5, 2.6 ve 3.2 adet larva tükettiği belirlenmiştir. Kanibalizm oranının ise sırasıyla 5 kat, 3 kat ve 2 kat olduğu belirlenmiştir. Erginlerin günlük tükettikleri ortalama yumurta sayısı larva sayısına oranla daha fazla olduğu görülmüştür. Kanibalizmin, farklı sürelerle aç bırakılan O. conglobata erginleri üzerinde etkili olduğu ve istatistiksel olarak önemli bir fark bulunduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak O. conglobata'nın insekteryum koşullarında kitlesel üretimi yapılırken tüketeceklerinden fazla miktarda besin verilerek aç kalmalarının önüne geçilmeli hatta mümkünse kanibalizmin en fazla görüldüğü dönemler izole edilerek yetiştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Biological control is one of the environmentally friendly methods against agricultural pests. Mass rearing of natural enemies in the insecterium within the scope of biological control is one of the most important steps of this method. For this reason, cannibalism must be well known in order to economically mass rearing of beneficial insects in insecterium conditions. In this study, the effects of different hunger periods on cannibalistic behaviors were investigated in order to rear predator Oenopia conglobata L. (Coleoptera: Coccinellidae) efficiently at 25±1 ° C temperature, 65%±5 relative humidity and 16: 8 A: K conditions at Harran University in 2019. For this purpose, experiments with 10 replications were established to determine the cannibalistic behaviors of O. conglobata adults on eggs and larvae in case of 12, 24 and 36 hours hunger. It was determined that O. conglobata adults consumed 20.8, 32.5 and 40.9 eggs according to hunger period at the end of 24 hours, respectively, and 2.3, 2.9 and 3.3 eggs in the control group, which were given supplementary food, respectively. On the other hand, the rate of cannibalism was determined to be 9 times, 11 times and 12 times in the case of 12, 24 and 36 hours of hunger, respectively. It was concluded that O. conglobata adults consumed 7.8, 8.5 and 9.2 according to the hunger period, respectively whereas they consumed 1.5, 2.6 and 3.2 larvae in the control group respectively. The adult cannibalism rate on larvae was determined to be 5 times, 3 times and 2 times in case of 12, 24 and 36 hunger, respectively. It has been observed that the average number of eggs consumed daily by adults was higher than the number of larvae. As a result of the study, it was determined that cannibalism was effective on O. conglobata adults who were starved for different periods and there was a statistically significant difference. Consequently, O. conglobata should be prevented from starving by giving more food than consumption during mass rearing under insecterium conditions, and even if possible, the periods in which cannibalism is seen most should be isolated and grown.