Geek kültürü üzerinden sosyal medyada öznelliklerin inşası
Geek culture and construction of subjectivities in social media
  1. Tez No: 470424
  2. Yazar: SELVİ ŞENEL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE OYA PAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüzde internet bir etkileşim alanı olarak birbirine yakın ilgi alanlarına sahip bireylerin iletişimini kolay hale getirerek alt kültürlerin şekillenmesine aracılık etmektedir. Bu çalışma internet üzerinde varlık gösteren bir alt kültür olarak Geek kültürünün sosyal medya ortamındaki mevcudiyetini ortaya koyarak bu yolla Geeklerin iktidar ile ilişkisini nasıl kurduğunu tespit etmeyi amaçlamaktadır. Geeklerin sosyal medyada inşa ettikleri öznellikleri aracılığı ile iktidara karşı bir mücadele ortaya koydukları varsayımından yola çıkılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde bir internet alt kültürü olarak Geek Kültürünün oluşmasına olanak sağlayan süreçler genelden özele doğru gidilerek ele alınmıştır. Kültürel Çalışmalar alanına göre alt kültürlerin önemi, internetin ve sosyal medyanın bu alt kültürlerin topluluk işlevi göstermesindeki rolü ve Geek Kültürünün gelişimi ile ilgili aşamalar, kavramlar ve süreçler birinci bölümün ana odaklarını oluşturmuştur. Çalışmanın ikinci kısmı iktidar kavramı, iktidar ilişkileri ve mücadele alanları bağlamında öznellikleri ele almıştır. Araştırma dâhilinde Geek Kültürünün egemen olduğu bir Facebook grubunda farklı tarihlerdeki iki hafta boyunca yapılan paylaşımlar incelenerek yapısal bir analiz ortaya konulmuştur. Paylaşımlar arasında yoğun tepki alanlar ve bu paylaşımlara yapılan yorumlar seçilerek sanal ortam etkileşimlerindeki çatışmalar üzerine söylem analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucu olarak Geeklerin sosyal medyada kendilerine ait öznellikler inşa ettikleri fakat bu öznelliklerin iktidar ile mücadeleden çok bireycilikle doğrudan ilgili olduğu saptanmıştır. Bu çalışma ile Türkiye'de sosyal medyada Facebook grupları ile varlık gösteren Geek Kültürünün öznellik alanlarını etkileşimler yoluyla nasıl oluşturduklarını görmek mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, as an interaction field, internet helps subcultures to shape theirselves by making it easier for people with similar fields of interests to communicate. This study aims to reveal the presence of Geek culture in the social media environment as a subculture that exists on the internet and to determine how Geeks are related to power. The hypothesis is based on the assumption that Geeks resist against power through their subjectivities that they build in the social media. In the first part of the study, the processes which led the Geek Culture to emerge as an internet subculture is examined with deductive method. The main areas of focus of the first part are importance of subcultures in the field of Cultural Studies, the role of internet and social media in the functioning of these subcultures as a community and the development stages of the Geek Culture as concepts and processes. The second part of the study deals with subjectivity in the context of the concept of power, relations of power and areas of resistance. Within the research, a structural analysis created by spectating the posts spanned over two weeks from different dates. Among these shared posts, the ones exposed to intense reactions and their relevant comments have been analysed with the discourse analysis of conflicts in virtual media interactions. As a result of the research, it was found that the Geeks had built their own subjectivities in the social media, but these subjectivities were directly related to individualism rather than resistance against power. With this study, it is possible to see how the Geek Culture establish their own subjectivity areas by interactions.