Kubatbek Cusubaliyev; Hayatı – sanatı ve eserleri
Kubatbek Zhusubaliev's life, art and works
- Tez No: 470425
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Kubatbek Cusubaliyev Kırgız edebiyatına 1960'lı yılların başında giren ve yenilikler getiren bir yazardır. Onun kaleme aldığı“Kün Avtoportretin Bütö Elek”,“Tolubay Sınçı”,“Muzdak Dubaldar”gibi eserleri Kırgız edebiyatında önceden görülmemiş tarz ve daha ele alınmamış konuları ile herkesin ilgisini çekmiş ve böylece yazara ün sağlamıştır. Çoğu yazar SSCB'nin katı kuralları dışına çıkamayarak belli konuları ele alırken Kubatbek Cusubaliyev, bu kurallar dışına çıkmıştır. Bu durumdan dolayı Soveytler Birliği dağılana kadar yazarın eserleri hep gölgede kalmıştır. 1990'lı yıllardan sonra yazarın edebi kişiliği ve eserlerine yoğun bir ilgi gösterilmeye başlanmıştır. Kendine seçtiği münzevi hayatından dolayı“Kırgız Dervişi”olarak tanınan postmodernist yazar Kubatbek Cusubaliyev Kırgız edebiyatının çok yönlü gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Bu tez çalışmasında, Kubatbek Cusubaliyev'in hayatı, sanatı ve edebi kişiliği araştırılmış, roman ve hikâyeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kubatbek Cusubaliyev is an author who has been involve in Kyrgyz literature at the beginning of 1960's and favors changes. The author wrote out some works of literature such as“Kün Avtoportretin Bütö Elek”,“Tolubay Sınçı”and“Muzdak Dubaldar”. These works have drawn many people's attantion to the writer's literary style which has not been seen before and the subjects which have not been taken up by the other authors in Kyrgyz literature. So thanks to his extraordinary literary style, he has become very famous writer. While the most of authors have some well – known subjects up not to break the strict rules of USSR, Kubatbek Cusubaliyev has not followed the rules. Because of this reason the author's works kept in the background until the fragmentation of USSR. People have started to give their concerns to the writer's literary personality and this works too much. Kubatbek Cusubaliyev is know a postmodernist writer and he is also known“Kırgız Dervişi”because of his life which he has chosen. He has provided very big contribution to develop Kyrgyz literature. In this thesis study, it has been investigated Kubatbek Cusubaliyev's life, literary work and personality and also it has been examined his novels and tales.