Evrim kavramı hakkında sosyobiyolojik gözlemler
The sociobiological observations on the concept of evoluation
  1. Tez No: 470624
  2. Yazar: KEVSER SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DAYIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tez çalışmasında Evrim kavramı hakkında sosyo-biyolojik gözlemler yapılarak Evrim kavramı ile ilgili bazı bilgiler bireylere anketler halinde birebir uygulanarak ölçülmüştür. Çalışma alanı daha çok Biyoloji bölüm öğrencilerini, mezunlarını ve akademisyenleri kapsamaktadır. Çalışmanın birinci aşamasında; anket soruları bireyler tarafından anlaşılır halde olabilecek şekilde otuz adet olarak hazırlanmış bunların ilk beş sorusu bireyin özelliklerini, durumlarını niteler haldedir. Çalışmanın ikinci aşamasında çalışma için hazırlanan anketler bireylere birebir olarak uygulanmış ve tamamı toparlanarak değerlendirmeye alınmıştır. Çalışma toplamda 1000 kişide uygulanıp değerlendirme araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) kullanılmıştır. Niteliksel gruplu verilerin analizinde ki-kare analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, sociobiologic observations are done for notion of evolution and questionnaires are also done about that. Moreover results are measured. The study includes students which are at Department of Biology and this department's academicians. In the first part of the study, it is concerned that the questionnaire are understandable for people and there is 30 questions to be answered by them. The first 5 questions are about characteristic of person. At the second part of it is applied by one by one to each participant. Furthermore at the end of second part all of them are discussed together. This study was implemented to a thousand people and the results was evaluated by the use of the program SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0. While evaluating the data statistical methods were used as number, percentage, average and standard deviation. The qualitative data was carried out by chi square analysis. The results are at the 95% confidence interval and 5% significance level in the evaluation.