Kentsel dönüşüm projelerinde paydaşların bakış açıları: Aydın Ilıcabaşı örneği
Perspectives of stakeholders on urban transformation projects: The case of Aydin Ilicabasi
  1. Tez No: 470742
  2. Yazar: MELİS GÜLCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GENÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kentsel dönüşüm alanında ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan akademik araştırmaların daha çok kentsel dönüşüm kavramına kuramsal ve kavramsal bağlamda yaklaşımlar sergileyen çalışmalar olduğu gözlenmektedir. Oysa doğrudan uygulamaya yönelik bilimsel çalışmaların irdelenmesi, söz konusu kentsel dönüşüm sürecinde ortaya çıkan sorunların tespit edilmesi, tespit edilen sorunlara alternatif çözümler geliştirmek amacıyla süreçte yer alan paydaşların bakış açılarının belirlenmesi, çok daha yararlı ve tutarlı sonuçlar ortaya koyabilmektedir. Son yıllarda kentsel dönüşüm alanında yapılan akademik bilimsel araştırmalar da bu bağlamda uygulama örneklerinin irdelenmesi çerçevesine doğru gelişmektedir. Bu kapsamda, bu çalışmanın özgün değeri, ülkemizde yapılan kentsel dönüşüm örnekleri üzerinden dönüşüm sürecine doğrudan katılım sağlayan ve önemli rol oynayan paydaşların bakış açılarını irdelemek ve elde edilen görüşler üzerinden kentsel dönüşüm stratejilerini tespit etmektir. Bu çalışmanın sonucunda kentsel dönüşüm sürecinde aktif olarak yer alan paydaşların analizlerini yaparak gerek literatürde gerekse yasal mevzuat kapsamında kentsel dönüşüm olgusunun şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına bağlı olarak gelişimine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Urban transformation in the academic research conducted at national and international level is found to be more urban renewal in the context of theoretical and conceptual approaches exhibit concept studies. However, discussion of scientific studies, direct application, said detecting problems arising in the process of urban transformation, determining the perspectives of stakeholders involved in the process to develop alternative solutions to the problems identified can reveal much more useful and consistent results. Academic scientific research in the field of urban transformation in recent years has developed into the framework of the practices examined in this context In this context, the original value of the study is to provide direct participation in the process of transformation through urban regeneration examples in our country and to examine the perspectives of stakeholders who play an important role and to identify urban transformation strategies through opinion obtained. This study suggests that the scope of urban transformation process required by the analysis of the stakeholders involved actively in the literature as well as the legislation on urban planning principles of urban renewal case, is to contribute to the planning and development depending mainly on the public interest.