Gestasyonel diyabetin gebelik ve doğum sonrası dönemde depresyon ve emzirme öz-yeterliliğine etkisi
The effect of gestational diabetes on depression and breastfeeding self-efficacy in pregnancy and postpartum period
- Tez No: 470767
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY EGELİOĞLU CETİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, gestasyonel diyabetin gebelik ve doğum sonrası dönemde depresyon ve emzirme öz-yeterliliği üzerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Araştırma, Temmuz 2016-Haziran 2017 tarihleri arasında iki üniversite hastanesine rutin prenatal izlem için gelen gebelerle iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Birinci aşamada (34-38. haftalar arası) 104 gestasyonel diyabetli (GDM), 133 GDM'li olmayan gebe ile görüşülmüş; ikinci aşamada (postpartum 8. haftada) ise ilk aşamada görüşülen ve telefonla ulaşılabilen 74 GDM'li, 103 GDM'li olmayan anne ile çalışma tamamlanmıştır. Araştırma verileri; Birey Tanıtım Formu, Edinburgh Pospartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ), Antenatal Emzirme Öz-yeterliliği Ölçeği (EÖYÖ)-Kısa Şekli ve Postpartum Emzirme Öz-yeterliliği Ölçeği-Kısa Şekli ile toplanmıştır. Çalışma sonucuna göre GDM'li annelerin yaş ortalamasının GDM'li olmayanlara göre daha yüksek ve eğitim düzeylerinin ise daha düşük olduğu bulunmuştur. Gestasyonel diyabetli annelerin gebelik sayısı, önceki gebeliğinde GDM olma durumu ve gebelik öncesi BKİ değeri daha yüksektir. Doğum sonu emzirmeye başlama zamanının GDM'lilerde daha geç olduğu bulunmuştur. Gestasyonel diyabeti olan annelerin antenatal ve postpartum dönemdeki EÖYÖ puan ortalamaları, EPDÖ puan ortalamaları ve depresyon riski GDM'li olmayan annelere göre daha yüksektir fakat aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Gestasyonel diyabeti olan annelerin hem antenatal EPDÖ ile EÖYÖ puan ortalamaları hem de postpartum EPDÖ ile EÖYÖ puan ortalamaları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Sonuç olarak; GDM'li annelerin antenatal ve postpartum dönemdeki ezirme öz-yeterliliği ve depresyon riskinin GDM'li olmayan annelere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as descriptive and comparative to investigate the effect of gestational diabetes on depression and breastfeeding self-efficacy in pregnancy and postpartum period. The study was conducted in two stages between July 2016 and June 2017 with the pregnant women who apply to the two university hospital for routine prenatal follow-up. At first stage (between 34th-38th week) 104 pregnant women with gestational diabetes (GDM) and 133 healthy pregnant women were conducted the questionnaires. In the second stage (postpartum 8th week) 74 mother with GDM in her pregnancy and 103 healthy mother who interviewed in the first stage and can be reached by telephone. In the study, Sociodemographic Data Form, Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS), Antenatal Breastfeeding Self-efficacy Scale-Short Form (BSES-SF) and Postpartum Breastfeeding Self-efficacy Scale-Short Form were used. It was found that the mean age of mothers with GDM was higher and education levels were lower than healthy mothers'. Mothers with GDM have a higher number of pregnancies, medical history of GDM in the previous pregnancy and pre-pregnancy BMI than healthy mothers'. Initiation of breastfeeding after birth was later in mother with GDM. The mean score of BSES-SF, EPDS and depression risk was higher in mothers with GDM but the difference between them was not statistically significant. There was a significant negative correlation between both the antenatal and postpartum means scores of EPDS and BSES-SF mothers with GDM. Mothers with GDM had higher breastfeeding self-efficacy and depression risk both antenatal and postpartum periods than healthy mothers.