Beyaz, kaşar ve tulum peynirlerinin gama aminobütirik asit (GABA) içeriği ile serbest amino asit profillerinin belirlenmesi
Determination of free amino acid profiles and gamma aminobutyric acid (GABA) content of white, kasar and tulum cheeses
  1. Tez No: 470842
  2. Yazar: NESLİHAN AYAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada da toplum beslenmesinde önemli yer tutan ve ülkemizde en fazla tüketimi yapılan üç peynir çeşidine (Beyaz, Kaşar ve Tulum) ait toplam otuz adet peynir örneği GABA içeriği ve serbest amino asit profili açısından analiz edilmiştir. Aynı zamanda peynir örnekleri bazı mikrobiyolojik ve fizikokimyasal özellikleri ile çözünür azot fraksiyonları açısından da incelenmiştir. Değerlendirilen çoğu parametrenin sadece peynir çeşitleri arasında değil aynı tip peynire ait örnekler arasında da büyük değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir. En yüksek toplam bakteri sayıları, MRS ve M-17 agarda gelişen laktik asit bakteri sayıları ile Enterococsus cinsi bakteri sayıları Tulum peynirine ait örneklerde belirlenmiştir. Koliform grubu bakteri sayılarının Beyaz peynir örneklerinde
Özet (Çeviri)
In this study, a total of thirty cheese samples belonging to three cheese varieties (White, Kashar and Tulum) which have an important place in community nutrition and consumed the most in our country were analyzed in terms of GABA content and free amino acid profile. At the same time, some microbiological, physicochemical properties and soluble nitrogen fractions of cheese samples were examined. It was determined that great variability in most of parameters evaluated showed not only between the three types cheese but also among samples belonging to same cheese variety. The highest counts of total bacteria, lactic acid bacteria growth on MRS and M-17 agar and Enterococcus bacteria were determined in Tulum cheese samples. The counts of coliform group bacteria varied on between