Madde ayırıcılık güçlerinin bilgi enerjisi ile elde edilmesi
- Tez No: 47120
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ESENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Envanter maddelerinin ayıncılık güçleri, klasik test ve bilgi kuramı yöntemleriyle kestirilmiş ve bu yöntemlerle kestirilen madde ayıncılık güçleri arasındaki ilişkiler ve farklılıklar araştırılmıştır. Araştırma verileri, bireylerinin uyum düzeylerinin ölçülmesinde kullanılan Hacettepe Kişilik Envanteri' nin uygulama sonuçlarından elde edilmiştir. Envanterin maddelerinin ayıncılık güçlerinin klasik test kuranıma göre kestirilmesinde madde-toplam puan korelasyon katsayılan (r^); bilgi kuramına göre kestirilmesinde ise ortak bilgi miktarlan (Ij) ve bilgi enerjileri (Ej) kullanılmıştır. îki kurama göre kestirilen madde ayıncılık güçleri arasında benzer yönde eğilim gözlenmiştir.Değişkenler arasındaki benzerliği ölçen r^ ve I/ye göre üstünlükleri olan Ej'nin madde ayıncılık gücü olarak rJ)X ve Ij değerlerine tercih edilebilir olduğu yorumu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The discriminatory power of inventory items are estimated by classical test and information therotic techniques and estimates are compared. The research data are obtained by using the Hacettepe Personal Inventory which measures general adjustment levels of individuals. To estimate the discriminatory powers, item-total score correlations (r^) are used due to classical test, amount of mutual information (Jj) and information energy (Ej). It is concluded that the Ej (measures of the similarity between variables) values are preferable to the (rj^and (Ij) in the sense of discriminatory power of items.