MKA/MR olgularında genetik etiyolojinin array-CGH tekniği ile araştırılması
Research of genetic ethiology of MKA / MR patients with array-CGH technique
- Tez No: 540687
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN TÜYSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Multipl Konjenital Anomaliler(MKA) ve Mental retardasyon (MR) genel toplumun %2-3'ünü etkileyen, etiyolojik olarak geniş heterojeniteye sahip nörogelişimsel bir bozukluktur.MKA/MR etiyolojisinde kromozom anomalileri çok önemli bir yer tutmaktadır. Sayısal ve 5-10 Mb boyutundan büyük yapısal kromozom anomalileri konvansiyonel sitogenetiktekniklerle tanınabilirken, 5Mb'dan daha küçük boyuttaki submikroskobik değişimlerintanısında klasik bantlama yöntemleri yetersiz kalmaktadır. Son yıllarda, konvansiyonelsitogenetik ile tanısı konulmamış, 3Mb'dan daha küçük boyuttaki submikroskobikdeğişimlerin tanısı array tabanlı Karşılaştırmalı Genomik Hibridizasyon (a-CGH) tekniği ileger ekleşebilmektedir. Nedeni bilinmeyen MKA/MR tanılı olgularda kromozom analizininҫkatkısı %3-5 iken (bilinen kromozom sendromları dışlanarak), uygulanan a-CGH tekniğininsonucunda olguların %15-20'sinde çeşitli kopya sayısı değişiklikler saptanmaktadır. Bu tez kapsamında, mental retardasyona eşlik eden nöromotor gelişim geriliği, konjenitalmajör malformasyonlar ve spesifik dismorfik bulgulara sahip 20 postnatal olgu çalışmayadahil edildi. Tüm genom a-CGH çalışmaları sonucunda 20 olgunun 4'ünde farklı bölgelerdepatojenik kopya sayısı değişiklikleri saptandı. Bu değişimler, kırık noktaları, anomali boyutu,kapsadıkları gen sayısı ve işlevleri ve fenotiple olan korelasyonları değerlendirilerekpatojenik olarak raporlandı. 2 olguda, değişim bölgelerine göre FISH tekniği ilekonfirmasyon çalışması yapıldı. Ayrıca, a-CGH incelenmesinde saptanan ailevi genomikdengesizliklerin kaynaklandığı ebeveyni belirlemek amacıyla aile bireyleri ile birliktedeğerlendirildi. a-CGH yönteminin grubumuzda tanı koyma oranı şekilde %20 olarakhesaplandı.
Özet (Çeviri)
Multiple Konjenital Anomalies (MCA) and Mental Retardation (MR) areneurodevelopmental disorders with etiologically broad heterogeneity that affect %2-3 ofgeneral population. Chromosome anomalies have a very important place in MCA/MRetiology. Numerical and structural abnormalities which are greater than 5-10 Mb can beviii identified by conventional cytogenetic tecniques, whereas these methods are insufficient forsubmicroscopic changes smaller than 5 Mb. In recent years, array Comparative GenomicHybridization (a-CGH) technique has been used for high sensitivity detection ofsubmicroscopic changes less than 3 Mb, which are not recognized by conventionalcytogenetic. While the contribution and diagnistic rate of the chromosome analysis is 3-5%(excluding recognizable chromosomal syndromes) in cases with unexplained MCA/MR, As aresult of the applied a-CGH technique, various copy number variations are detected in 15-20% of the cases. In this thesis, 20 postnatal cases with neuromotor developmental retardation, congenitalmajor malformations and specific dysmorphic findings accompanying mental retardationwere included in the study. In all patients, chromosome analysis was normal as a result ofconventional cytogenetic examination. As a result of all genomic a-CGH studies, changes inthe number of pathogenic copy number variations in different regions were detected in 4 of20 cases. These changes were reported pathologically by evaluating break points, anomalysize, number of involved genes and their functions and phenotypic correlations. Confirmationstudy was performed with FISH technique according to change regions in 2 cases. Inaddition, a-CGH was evaluated together with the family members to determine the parents ofthe familial genomic imbalances detected in the study.