Karabük ilinde Aile Sağlığı merkezine başvuran ebeveynlerin ateşli çocuğa yaklaşımının değerlendirilmesi
Evaluation of the approach of parents to the fever child who applied to the family health center in Karabük province
- Tez No: 924943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Ateş çocuklarda yaygın olarak görülen bir semptomdur. Ebeveynlerin çocuklarında gelişen ateş konusunda duydukları endişe, yanlış uygulamalar ve yanlış bilgiler birçok farklı problemi beraberinde getirmektedir. Bu çalışma Karabük ilinde aile sağlığı merkezine başvuran ebeveynlerin ateş konusundaki bilgi düzeylerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipte yürütülen bu anket çalışmasında 01.04.2024 – 01.07.2024 tarihleri arasında, Karabük İl Sağlık Müdürlüğüne Bağlı Aile Sağlığı Merkezlerine 1-6 yaş arası çocuğa sahip ebeveynler dahil edilmiştir. Anket formu; katılımcılar bilgilendirildikten sonra yüz yüze anket uygulama tekniği ile uygulanmıştır. Mevcut ASM'lere başvuran ve 1-6 yaş arasında çocuğa sahip olan ebeveynler çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında katılımcıların sosyodemografik özellikleri ile ebeveynlerin ateşli çocuğa yaklaşımı konusunda bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendiren anket formu kullanılmıştır. Anket formu 3 bölümden ve toplam 48 sorudan oluşmaktadır. Anketin ilk bölümü sosyodemografık özelliklerini sorgulayan toplam 9 sorudan oluşmaktadır. İkinci bölümde ebeveynlerin ateşli çocuğa yaklaşım konusundaki bilgi tutum ve davranışlarını değerlendiren toplam 31 soru yer almaktadır. Üçüncü bölümde "Ebeveyn Ateş Yönetim Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi yapılmıştır. Bulgular:Katılımcıların çoğunluğunun %94,97'si evli, %72,56'sı ise üniversite ve üstü eğitim seviyesinde, %29,63'ü devlet memuru, en uzun süre yaşadıkları yer %55,41 ile il merkezi, %52,51'i gelirin giderine eşit olduğunu, aile tipi %87,83 çekirdek aile idi. Katılımcıların %15,61'inin kronik hastalığı olan çocuğu vardı. Çocuğunun ateşi olduğuna %59,95'i ateş ölçer ile, %26,53'ü cildine dokunarak karar veriyordu. Katılımcıların %91,47'sinin evde ateş ölçeri vardı, ateş ölçer kullananların %47,49'u koltuk altından, %37,99'u alından ölçüm yapıyordu. Çocuklarda ateş olduğunda katılımcıların %41,91'i giysilerini çıkarıyordu, %13,53'ü ateş düşürücü ilaç veriyordu. Ateş düşürücü ilacı %54,11'i doktor reçetesine göre, %41,64'ü daha önce ateşlendiğinde verilen ilaca göre veriyordu. En sık Parasetamol (%65,78)tercih ediliyordu. Katılımcıların %59,04'ü ateş 38 derece olduğunda ateş düşürücü veriyordu. Ailelerin %81,28'i çocuğunun ateşi olduğunda endişeleniyordu. Çocuğun ateşi yükseldiğinde %72,39'u havale geçirme ihtimalinden, %14,75'i hastalığın şiddetlenmesinden, endişe ediyordu. Katılımcıların %16,04'ünün çocuğu daha önce ateşli nöbet geçirmişti.
Özet (Çeviri)
Objective:Fever is a common symptom in children. Parents' concerns, incorrect practices and misinformation about fever in their children bring about many different problems. This study aims to evaluate the level of knowledge about fever among parents who applied to the family health center in Karabük province. Materials and Method: In this cross-sectional and descriptive survey study, parents with children aged 1-6 years were included in the Family Health Centers affiliated to Karabük Provincial Health Directorate between 01.04.2024 - 01.07.2024. The questionnaire form was administered by face-to-face questionnaire administration technique after informing the participants. Parents who applied to existing family health centers and had children between the ages of 1-6 years were included in the study. A questionnaire form evaluating the sociodemographic characteristics of the participants and the knowledge, attitudes and behaviors of the parents about the approach to the febrile child was used to collect the data. The questionnaire consists of 3 sections and a total of 48 questions. The first part of the questionnaire consisted of a total of 9 questions inquiring sociodemographic characteristics. In the second part, a total of 31 questions evaluating the knowledge, attitudes and behaviors of the parents about the approach to the febrile child were included. In the third part, the“Parental Fire Management Scale”was used. The data were statistically analyzed. Results: 94.97% of the participants were married, 72.56% had university or higher education, 29.63% were civil servants, the place where they lived for the longest time was the provincial center with 55.41%, 52.51% said their income was equal to their expenses, and 87.83% had nuclear family type. 15.61% of the participants had children with chronic diseases. 59.95% of the participants decided that their child had fever with a thermometer, 26.53% by touching the skin. 91.47% of the participants had a thermometer at home, 47.49% of those who used a thermometer measured in the armpit and 37.99% measured on the forehead. When children had fever, 41.91% of the participants took off their clothes, and 13.53% gave antipyretics. The antipyretic medication was given according to the doctor's prescription by 54.11% and 41.64% according to the medication given when the child had fever before. Paracetamol was most commonly preferred (65.78%). 59.04% of the participants gave antipyretics when the temperature was 38 degrees. 81.28% of families were worried when their child had a fever. When the child's fever was high, 72.39% were worried about the possibility of convulsions and 14.75% were worried about the exacerbation of the disease. The child of 16.04% of the participants had had a febrile seizure before.