Acil serviste taze donmuş plazma (TDP) verilen hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients giving fresh frozen plasma (FFP) in the emergency department
- Tez No: 471484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma 01.02.2014 - 01.02.2017 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis (AS)'inde Taze Donmuş Plazma (TDP) transfüzyonu yapılan hastalar retrospektif incelenerek yapıldı. Hasta dosyalarından elde edilen bilgiler ışığında; hastalara ait demografik veriler, transfüzyon öncesi ve sonrası koagülasyon parametreleri, hastalara hangi endikasyon ile TDP transfüze verildiği, TDP endikasyon uygunluğu, verilen TDP miktarı ve herhangi bir komplikasyon gelişip gelişmediği kaydedildi. TDP kullanım endikasyonlarının uygunluğunu denetlemek için "British Commitee for Standarts in Hematology'' ye ait 2004 yılında yayınlanan kılavuz kullanıldı. Çalışmada 373 hastaya 887 ünite TDP verildi. TDP verilme endikasyonlarında %35.39 oranla ilk sırada warfarin over doz saptandı. Karaciğer hastalıkları nedenli TDP verilen hastalar %27.35 oranında olduğu saptandı. Travma harici aktif kanaması olan 163 hastaya TDP verilmişti ve bu hastaların %52.16'sını gastrointestinal sistem kanamaları oluşturuyordu. TDP verilen 9 hastada komplikasyon gelişti; komplikasyonların 5'i allerji, 4'ü ateş şeklindeydi. Hastaların %26.1' inde uygunsuz endikasyonla TDP verildiği saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out retrospectively in Uludağ University Medical Faculty Hospital Emergency Department (ED) with patients who were given Fresh Frozen Plasma (FFP) transfusion between 01.02.2014 and 01.02.2017. The information such as; demografic data, before and after transfusion cougulation parameters, indications for FFP transfusion, appropriate use of FFP, amount of FFP transfused and whether any complication occured, were recorded. "The guidelines published in 2004 by the British Commitee for Standards in Hematology'' were used to check the appropriateness of FFP transfusion indications. In the study, 887 units FFP were given to 373 patients. Warfarin overdose was found as the most common indication (35.39%) in FFP transfusion. It was found that 27.35% of patients given FFP due to liver diseases. Also 163 non-trauma patients with active bleeding were given FFP and 52.16% of them had gastrointestinal bleeding. Complications had developed in 9 patients and 5 of them were allergic reaction and 4 were febrile non-hemolitic reaction. We determined that 26.1% of patients administered FFP, were given inappropriate indications.