Ön çapraz bağ revizyon cerrahisi klinik sonuçları
Clinical results of anterior cruciate ligament revision surgery
  1. Tez No: 963707
  2. Yazar: TAHA KIZILKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç Ön çapraz bağ(ÖÇB) rekonstrüksiyonu sonrası başarısızlık nedeniyle ÖÇB revizyon ameli-yatı yapılmış hastaların tedavi sonuçlarının, revizyon nedenlerinin ve revizyon cerrahisinin ba-şarısını etkileyen etkenlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem 2000-2017 yılları arasında ÖÇB revizyon cerrahisi yapılan 44 hasta 46 diz çalışmaya dâhil edildi. Hastaların ortalama yaşı 26.6(16-33) idi. Hastaların 38(%86.3)'i erkek 6 (%13.7)'sı ba-yandı. Hastaların ameliyat öncesi ve son kontrollerinde standart anterior-posterior(AP), lateral ve tünel grafileri, alt ekstremite ortoröntgenogram, MRG ve BT ile değerlendirildi. Eski ameli-yat notları ve görüntülemelerine ulaşıldı. Kullanılan teknik, greft, fiksasyon materyali hakkında bilgi edinildi ve primer ameliyatının başarısızlık nedeni araştırıldı. Hastalar son kontrole çağrıl-dığında; subjektif bulguları, Modifiye Cincinnati, Tegner-Lysholm skorlama testleri ve Tegner aktivite ölçümleri ile objektif bulguları lachman, pivotshift testi ve KT-1000 artometresi öl-çümleri ve artroz durumu basarak diz eklemi grafileri ile değerlendirildi. Bulgular ÖÇB revizyonu uyguladığımız hastalarda başarısızlık sebebi; 27 hastada teknik hata, 19 hastada travmaydı. Ortalama takip süresi 77.9 ay (7-206) idi. Ortalama Tegner aktivite skoru ilk yaralanma öncesi 7.3 rekonstrüksiyon sonrası 6.02 iken revizyon sonrası 6 olarak değerlen-dirildi. Modifiye Cincinnati değerlendirme sistemi skoru ortalama 79.1-iyi (30-100), Tegner-Lysholm diz skorlaması ise 80.2-orta (30-100) idi.
Özet (Çeviri)
Purpose The aim of the present study was to evaluate the treatment outcomes, causes of revision, and factors affecting the success of the revision in patients who underwent revision anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction due to failure after ACL reconstruction. Patients and Methods Between 2000 and 2017, 46 knees, 44 patients who underwent revision surgery of ACL were included in study. Mean age of the patients was 26.6(16-33). 38(86.3%) of these patients were male and 6(13.7%) of them were female. Patients were evaluated preoperatively and at their last follow up with standard AP, lateral, tunnel graphs, lower extremity orthorontgeno-gram, MRI and CT. Failed ACL reconstruction surgery notes and images have been reached and the technique, graft, fixation material used were learned and the cause of failure of pri-mary surgery was investigated. When patients are called for final control; to evaluate patients' subjective outcomes Modified Cincinnati rating system and Tegner-Lysholm knee scoring scale and Tegner activity measurements were used and to evaluate objective outcomes, KT1000 arthometer, lachman, pivot shift tests and standing knee x-rays to evaluate arthrosis were used . Results The causes were due to technical error in 27 patients and trauma in 19 patients. The mean fol-low-up was 77.9 months (7-206). The mean Tegner activity score was 7.3 before fist injury, 6.02 after ACL reconstruction and 6 after ACL revision procedure. The mean Modifiye Cin-cinnati rating system score was 79.1-good (30-100), and the mean Tegner-Lysholm knee score was 80.2-fair (30-100).