Hastanede yatarak tedavi gören idrar yolu enfeksiyonu olan hastaların antibiyoterapi maliyetlerine etkili faktörlerin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of factors which has effect on cost of antibiotherapy in patients who hospitalized and treated for urinary tract infection
- Tez No: 471676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Amaç İdrar yolu enfeksiyonları ile asemptomatik bakteriüriden septik şok ve ölüme varan geniş bir klinik spektrumda karşılaşılabilir. Tedavi direnci ve nüksleri kolaylaştıracak ya da yakın takip gerektirecek komorbiditelerin varlığında komplike idrar yolu enfeksiyonundan söz edilir. Hastalara yaklaşımda hangi durumlarda komplike enfeksiyonun akla gelmesi gerektiği ve antibiyotik tedavi maliyetini artıran faktörlere ilişkin bilgi sahibi olmanın; tedavi süresinin optimizasyonu ve maliyetin azaltılması konularında katkı yapacağı görüşündeyiz. Kliniğimizce takip ve tedavisini gerçekleştirdiğimiz idrar yolu enfeksiyonu hastalarımızı bahsedilen faktörler yönünden incelemek istedik. Gereç ve Yöntem Ocak 2014 – Aralık 2016 tarihlerinde, kliniğimizde idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle yatırılarak tedavi edilen hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Kullanılan antibiyotiklerin her hasta için toplam maliyeti hesaplanarak hangi demografik özellikler, komplike idrar yolu enfeksiyonu kriterlerinin bu maliyet üzerinde etkili olduğu araştırıldı. İstatistiksel değerlendirme için STATA 14 paket programı kullanıldı. Bulgular 112 idrar yolu enfeksiyonu hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların 59' u erkek, 53' ü kadındı. Yaş ortalaması 62,8 bulundu. İdrar kültürü sonuçlarında üreme olan 60 hastada; Escherichia coli, Klebsiella species, Pseudomonas aeruginosa başlıca etken olan mikroorganizmalardı. Hastabaşı toplam ortalama parenteral antibiyoterapi maliyeti 269,04 TL olarak hesaplandı. Üriner operasyon geçirme öyküsü varlığının erkek hastalar için daha önemli bir risk faktörü olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective Urinary tract infections can be seen in a wide spectrum of clinical syndroms from asymptomatic bacteriuria to septic shock and death. It is mentioned complicated urinary tract infections in the presence of such comorbidities which make the resistance to therapy, makes easy the relapses or necessitate closely monotoring. Those patients commonly needs to be treated as inpatient to hospital. Its important to know complicated infection criterias and factors that increases cost, this can be helpful in optimisation of treatment period and reducing the cost. That is why we wanted to evaluate our urinary tract infection patients in terms of factors that mentioned before. Material and Method Medical records of the patients who have urinary tract infections those treated in our clinic between January 2014 – December 2016 were screened retrospectively. The total antibiotic cost was calculated for each patient to determine which demographic features, comorbidities and complicated urinary tract infection criterias have effect on this cost. STATA 14 package program has been used for statistical evaluations. Findings 112 patients of urinary tract infection were included in this study. 59 patients were male and 53 was female. The median value of age was 62,8. In 60 patients with positive urine culture results; Escherichia coli, Klebsiella species, Pseudomonas aeruginosa were the major causative microorganisms. Other gram negative bacterias were found in the remaining 5 patients. The average total cost of parenteral antibiotherapy for each patient was calculated as 269.04 TL. It was determined that the presence of urinary operation history is a more important risk factor for male patients.